Opowiadacz bajek – rozmowa z Michałem Malinowskim, muzealnikiem i profesjonalnym opowiadaczem bajek

Jest muzealnikiem i profesjonalnym opowiadaczem bajek, a także pedagogiem, pisarzem, artystą i podróżnikiem. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA. Z jego inicjatywy powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MuBaBaO, którym kieruje z wielką pasją. Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone tradycjom ustnego przekazywania historii i niematerialnemu dziedzictwu. Z Michałem Malinowskim o innowacjach pedagogicznych rozmawia Alina Lużyńska.

– Jaka główna idea przyświecała powstaniu Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści?

 – Zakładając muzeum, kierowałem się dwiema zasadami, które w tamtym czasie były nowe. Pierwszą było to, że w muzeum można dotykać eksponaty i doświadczać ich poprzez zabawę, tworząc nowe rzeczy. Wychodzę z założenia, że muzeum jest po to, by tworzyć, a nie tylko kontemplować. Drugą zasadą było to, że muzeum nie jest przywiązane do siedziby, lecz może działać w różnych miejscach na świecie. Stworzyłem miejsce, które zmienia świadomość ludzi doświadczających muzeum i jego działań. To miejsce żywe, a nie skarbnica zakurzonych eksponatów, ale też inspirująca przestrzeń do lepszego życia opartego o wartości. (…)

Więcej przeczytasz w 5. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [3 i 10 marca 2024 R. XXXV Nr 5 (894)], str. 22-23.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *