Aby nie gubić skarbów – Piotr Wojciechowski

Chrześcijaństwo nie jest „ludem Księgi” ani „religią Księgi”, jak lubią o sobie mówić muzułmanie. Mimo to Pismo Święte, księga natchniona, pełni w Kościele ogromną rolę. Czy także w naszym życiu? Czy teksty biblijne wracają w naszej modlitwie, rozmowach albo w korespondencji z rodziną i przyjaciółmi?

REKLAMA

Muzułmanie uznają się za lud i za religię Księgi. Uważają, że podstawowym darem Boga dla ludzi jest Koran. Jest on księgą objawioną, a jego pierwotna, „oryginalna” wersja znajduje się u Boga. To z tego „oryginału” Allach podyktował Mahometowi Koran. Jego słowo wcieliło się w Księgę, więc odtąd Księga jest najważniejsza.
Chrześcijanie odcinają się od islamskiego stosunku do księgi. Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego: „Wiara chrześcijańska nie jest «religią Księgi». Chrześcijaństwo jest religią Słowa Bożego: Słowa nie spisanego, lecz Słowa Wcielonego i żywego.  (…)

Piotr Wojciechowski

Więcej przeczytasz w 19. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [15 i 22 września 2024 R. XXXV Nr 19 (908)], str. 4.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *