Poświąteczne reminiscencje – Piotr Wojciechowski

Dobrze było, zasiadając do świątecznego śniadania, wspomnieć chwilę spotkania z sąsiadami, parafią, przy święceniu pokarmów, porozmawiać z domownikami o tej wspólnocie. Papież Franciszek zaleca młodym i najmłodszym rozmowy ze starymi i najstarszymi – dla utrzymania spójności rodzinnej, dla zachowania tradycji. Czas świąteczny i poświąteczny to okazja, aby te rozmowy opowiadały także o dawnych obyczajach i tak pomogły w odnowieniu poczucia świętości rzeczy najprostszych – ludzkiej siedziby, stołu, chleba. To droga do obudzenia w naszych rodzinach religijności i wzajemnego szacunku.

REKLAMA

Wielkanocne świętowanie miało jeden akcent, który cenimy zbyt mało, nie umiemy dostrzec ludzkiego piękna i jego duchowej głębi. Mam nam myśli Wielką Sobotę i obrzęd święcenia pokarmów, a szczególnie chwilę, w której krąg odświętnie ubranych rodzin zamyka się wokół stołu z koszyczkami czekającymi na błogosławieństwo. Dobrze było, zasiadając do świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną, wspomnieć  tamten wspólny stół, gdy z gromadą bliższych i dalszych sąsiadów spoglądaliśmy sobie w oczy ponad setką ozdobnych koszyków. (…)

Piotr Wojciechowski

Więcej przeczytasz w 8. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [16 i 23 kwietnia 2023 R. XXXIV Nr 8 (871)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *