Nastolatkowie w kryzysie – rozmowa z Emilią Zyrą, psychologiem dzieci i młodzieży

Lekarze psychiatrzy, psycholodzy, nauczyciele alarmują, że ze zdrowiem psychicznym młodego pokolenia jest bardzo kiepsko. O problemach dzisiejszych nastolatków, trudnych relacjach z bliskimi, kryzysach psychicznych i emocjonalnych oraz o tym, jak je rozpoznać i gdzie szukać pomocy, mówi psycholog dzieci i młodzieży, Emilia Zyra. Rozmawia Anna Mazurek-Klein.

– Co jest dziś największym problemem młodych ludzi w Polsce?
– Problemy dzisiejszych nastolatków skupiają się wokół kryzysu tożsamości, poszukiwania własnego „ja”, pragnienia akceptacji ze strony rówieśników, niskiego poczucia własnej wartości. Widoczne są one także w relacjach z rówieśnikami, opiekunami. Niestety plagą dzisiejszych czasów są rozstania rodziców, które rujnują cały system wartości młodych ludzi, przyczyniają się do kryzysów psychicznych. Notorycznie zdarza się, że dzieci rozwodzących się rodziców nie są na to kompletnie przygotowane, nie zawsze mają świadomość, co się dzieje i co z nimi będzie po rozstaniu rodziców. W ostatnim czasie dość często spotykam się też z mową nienawiści, czyli tak zwanym hejtem w Internecie. Żyjemy bowiem w czasach, w których funkcjonowanie młodych ludzi przeniosło się do życia w sieci. (…)

Więcej przeczytasz w 8. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [16 i 23 kwietnia 2023 R. XXXIV Nr 8 (871)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *