Umieć patrzeć – Elżbieta Ruman
Kilka tygodni temu w Ameryce staremu woźnemu przydarzył się cud. Mogę też zacząć inaczej – kilka tygodni temu pewien woźny przeżył niesamowitą przygodę. Które zdanie jest prawdziwsze?
Kilka tygodni temu w Ameryce staremu woźnemu przydarzył się cud. Mogę też zacząć inaczej – kilka tygodni temu pewien woźny przeżył niesamowitą przygodę. Które zdanie jest prawdziwsze?
Takie hasło na transparentach i wycięte serca z narysowaną matką i dzieckiem w jej łonie nieśli manifestanci pro-life w 50. jubileuszowym Marszu dla Życia, który odbył się w Waszyngtonie. Wzięła w nim udział rekordowa liczba osób, szacowana na ponad 100…
V i VI NIEDZIELA ZWYKŁA
„Jestem Włochem i chyba wiem, jaka powinna być carbonara” – pieklił się w jednej ze swoich książek Gino D’Acampo. „To jajka, ser i wieprzowina. Nic więcej!”.
Karnawał również w dawnych wiekach był specjalnym czasem, w którym można było sobie pofolgować – zarówno w kwestiach obyczajowych, jak i kulinarnych. Kulminacją tego wesołego okresu był Tłusty Czwartek, znany kiedyś pod nazwą zapusty. Tego dnia i w dni poprzedzające…
Zofia Kielan-Jaworowska była jedną z największych polskich uczonych, autorytetem na międzynarodową skalę. Odkryła setki dawno wymarłych gatunków zwierząt. Był wśród nich sześciometrowy dinozaur Gallimimus, który zagrał w „Jurassic Park”. Film konsultował z polską paleontolog sam Steven Spielberg.
Jedna z najbardziej nielubianych przeze mnie prac to autorska korekta tekstu, który w redakcji trafił na niewłaściwą osobę. Ślęczysz, człowieku, nad literami, sprawdzasz wyraz po wyrazie, zdanie po zdaniu. Tak, robię to od trzech tygodni… Bo w tekście czają się,…
Gdy szesnastu ostatnich cystersów Pelplina słuchało 2 kwietnia 1823 roku rozporządzenia króla Fryderyka Wilhelma III o likwidacji ich klasztoru, mijał akurat 565 rok od jego ufundowania. Zabrakło trzydziestu pięciu lat do jubileuszowych obchodów sześćsetlecia. Żaden z mnichów nie dożył tego…
W XVI wieku w burzliwych dziejach Pomorza szczególne miejsce ma okres wprowadzenia z Niemiec protestantyzmu Marcina Lutra, nowej religii, która zmieniła oblicze kościołów katolickich. Wprowadzono bowiem nową liturgię, utworzono konsystorz i urząd superintendenta. Powstawały parafie, gminy i zbory, w kościołach…
„Nikt w momencie zawierania małżeństwa nie jest «gotowym» mężem czy żoną, trzeba się ciągle uczyć kochać siebie oraz drugą osobę” – mówi ks. dr kan. Sławomir Ałaszewski, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, wicedyrektor Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Więź”, psychoterapeuta małżeński. Rozmawia Beata Demska.
Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też w liturgii świętem Matki Boskiej Gromnicznej, ukazuje pełne wymowy wydarzenie z życia Jezusa, jakim było zaniesienie Go do świątyni Jerozolimskiej przez Maryję i Józefa. Wynikało to z żydowskiego prawa nakazującego, że każde dziecko płci męskiej…
Fundacja Kapucyńska w Warszawie od lat kojarzona jest z ulicą Miodową, zgromadzeniem braci kapucynów i kolejkami osób, które codziennie przychodzą po ciepły posiłek. Kim są dziś najbardziej potrzebujący i jakie są oblicza biedy? O tym opowiada Katarzyna Tsiantos, prezes Fundacji…