Protestantyzm na Pomorzu – Włodzimierz Lipczyński

W XVI wieku w burzliwych dziejach Pomorza szczególne miejsce ma okres wprowadzenia z Niemiec protestantyzmu Marcina Lutra, nowej religii, która zmieniła oblicze kościołów katolickich. Wprowadzono bowiem nową liturgię, utworzono konsystorz i urząd superintendenta. Powstawały parafie, gminy i zbory, w kościołach zaczęto odprawiać nabożeństwa w nowym porządku. Obowiązywała zasada „Cuius regio, eius religio”, czyli „Czyja władza, tego religia”. Oznaczało to, że władca, w tym wypadku król Prus, decydował o wyznaniu swoich poddanych.

Protestantyzm na Pomorzu związany jest z działalnością Jana Bugenhagena (1485–1558), pochodzącego z senatorskiej rodziny z miasta Wolin, który już na studiach w Greifswaldzie interesował się Pismem Świętym. Wykazywał się też szczególną duchowością. W dwudziestym roku życia został nauczycielem i rektorem szkoły łacińskiej w dzisiejszym Trzebiatowie, a w 1509 roku wstąpił do klasztoru białobłockiego, przyjmując święcenia zakonne. Po zapoznaniu się z twórczością Marcina Lutra stał się jego orędownikiem i głosił jego tezy. Za swoją działalność był prześladowany i musiał uciekać do Wittenbergi. Tam został bliskim współpracownikiem i przyjacielem Lutra oraz pierwszym  pastorem przy miejscowym kościele.
W wyniku działalności doktora teologii, luteranina i byłego norbertanina z Trzebiatowa, Jana Bugenhagena, idee reformacji szybko rozprzestrzeniły się w miastach pomorskich. (…)

Włodzimierz Lipczyński, licencjonowany przewodnik

Więcej przeczytasz w 3. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [5 i 12 lutego 2023 R. XXXIV Nr 3 (866)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

UWAGA!
Czasopismo do nabycia także w wersji elektronicznej (PDF)!

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *