Adwent Roku Pańskiego 2023 – ks. Augustyn Eckmann

Punktualnie, jak co roku – a może nawet z szybkością, która nas zdumiewa – adwent już się zbliża, nastał okres pełni łaski, stały punkt roku liturgicznego, który daje naszemu życiu nową porcję tlenu i nadziei.

Boże Narodzenie jest blisko. Bóg życia zbliża się do nas, wciela się w człowieka. Nowy rok liturgiczny, nowe zadania, wszystko nowe: serce, słowa, czyny.

Refleksje
Adwent oznacza nadejście Pana Jezusa w potrójnym znaczeniu: 1. Przyjście Odkupiciela, kiedy Bóg stał się Człowiekiem w świętą noc w Betlejem. „Za pierwszym przyjściem Pan był widziany na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam nam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili” (św. Bernard). 2. Czas przygotowujący na wspomnienie tego wydarzenia w Betlejem. „Pośrednie przyjście, o którym mówimy, jest ukryte i tylko wybrani widzą Pana w sobie, a ich dusze dostępują zbawienia. To przyjście w pośrodku, między pierwszym i drugim, jest drogą wiodącą od pierwszego do drugiego: w pierwszym swoim przyjściu Chrystus stał się naszym odkupicielem, w drugim ukaże się jako nasze życie, a pomiędzy tymi dwoma jest naszym wytchnieniem i pocieszeniem” (św. Bernard). 3. Przyjście Odkupiciela w czasie paruzji przy końcu świata. O tym mówi Ewangelia Mt 24,37–44. I to jest najważniejszy aspekt roku kościelnego, który nazywa się adwentem. (…)

ks. Augustyn Eckmann

Więcej przeczytasz w 24. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [26 listopada i 3 grudnia 2023 R. XXXIV Nr 24 (887)], str. 18-19.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *