Ukraińskie pytania – Adam Hlebowicz

Sytuacja skrajna, jaką jest wojna, wywołuje polaryzację postaw. Nie ma tu szarości – jesteś za lub przeciw. Kiedy półtora roku temu Rosja zaatakowała sąsiadującą z Polską Ukrainę, niemal nikt z naszych rodaków nie miał wątpliwości, po czyjej stanąć stronie. Konkretnym wyrazem tej postawy była bezinteresowna pomoc udzielana uchodźcom wojennym znad Dniepru i Dniestru, która przekroczyła wszelkie oczekiwania. Polska i Polacy, którzy pomagają sąsiadom bez tworzenia gett obozowych, winna przejść do historii.

REKLAMA

Kolejne miesiące konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą, jak to zazwyczaj w takich wypadkach bywa, nieco ostudziły emocje. Stawianie niektórych pytań naszym braciom Ukraińcom przestało być uważane za niestosowne. To były sprawy związane z poszukiwaniami ofiar zbrodni ukraińskich zadanych Polakom w latach 1943–1945 na Wołyniu i Galicji Wschodniej. Niestety na polskie pytania w tej sprawie nie padły ukraińskie odpowiedzi. (…)

Adam Hlebowicz

Więcej przeczytasz w 21. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [15 i 22 października 2023 R. XXXIV Nr 21 (884)], str. 5.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *