Trudne pojednanie – Adam Hlebowicz
To, co wydarzyło się pomiędzy narodami polskim i ukraińskim przez ostatnie półtora roku z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w naszych wzajemnych relacjach.
To, co wydarzyło się pomiędzy narodami polskim i ukraińskim przez ostatnie półtora roku z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w naszych wzajemnych relacjach.
Czasem wielkie sprawy (rzeczy, ludzie, zdarzenia) ukryte są gdzieś na uboczu, gdzie nie sięgają kamery, gdzie nie ma celebrytów, gdzie niepotrzebne jest lokowanie produktu. Za mną IX Odpust Kaszubski na Świętej Górze Polanowskiej, wydarzenie bez precedensu, bo związane z wolą…
„Na końcu świata znajdowała się piękna dolina, w której ludzie nawet w pełni lata nie mogli się rozgrzać, ponieważ wielka góra rzucała na nią cień. Mieszkańcy doliny bardzo chcieli zakosztować ciepła, ale żaden z nich nie miał odwagi wspiąć się…
XIV i XV NIEDZIELA ZWYKŁA
I to nie byle jakie gwiazdki. Nie mam na myśli wielkich kul wodoru i helu, których miliardy krążą chociażby w naszej galaktyce. Myślę o tych przyziemnych, ale też trudno dostępnych.
Historia piwa nierozerwalnie łączy się z historią osadnictwa ludzkiego. Kiedy człowiek nauczył się zbierać i przetwarzać zboże oraz wytwarzać z niego chleb, niewiele brakowało, by przygotować piwo.
Koty, małpy, a nawet niedźwiedzie towarzyszyły polskiej armii. Zwierzęta jeździły w czołgach, pływały w okrętach i latały w samolotach. Nie odstępowały żołnierzy na polu walki. Nie z wszystkimi los obszedł się jednak łagodnie.
Literatura podróżnicza, która przeżywała swoje najlepsze czasy w romantyzmie, w okresie międzypowstaniowym skoncentrowana była między innymi na „spenetrowaniu” własnego kraju w celu dotarcia do nowych źródeł tożsamości. Do takiej konwencji nawiązywali autorzy tekstów pamiętnikarsko-podróżniczych ostatnich dekad XIX wieku.
Ludzie pilnie szukają proroctw. Chcą zajrzeć za zasłonę jutra. Tym razem chyba już nie z ciekawości, ale ze strachu. Boją się przyszłości, a powodów mają setki. Polityka jest niebezpieczna, klimat rozbujany, moralność odwrócona, roboty wymykają się spod kontroli. Dlatego ludzie…
5 lipca w murach pelplińskiej katedry zainaugurowany został XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywać się będą w każdą środę o godzinie 19 do 30 sierpnia, kiedy to nastąpi uroczyste zakończenie festiwalu. W muzyczne wieczory będzie można delektować się…
Święty Jan Paweł II w 1982 roku podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela powiedział między innymi: „Moje spojrzenie ogarnia w tej chwili cały kontynent europejski, tę olbrzymią sieć dróg, komunikacji, które łączą z sobą składające się nań miasta i narody…
Z roku na rok powstaje ich w Polsce coraz więcej. Mowa o katolickich uniwersytetach ludowych, zwanych „szkołami życia”. Ich głównymi ideami są dialog, indywidualne doświadczenia, ale też zespołowe doświadczanie kultury i historii czy wzmacnianie poczucia przynależności do wspólnoty. Taka placówka…
Życie pustelnicze otoczone jest wieloma stereotypami, jak choćby założeniem, że pustelnik ucieka od świata i ludzi, jego ulubionym przysmakiem są korzonki z igliwiem sosny i że śpi, mając pod głową jakiś kamień lub kloc drewna. Wierzy się także, że pustelnik…
Czyż można było rozpocząć kulturową podróż po Polsce piastowskiej z miejsca innego aniżeli z Gniezna? Myślę, że można było. Ale nie wypadało. Przodkom Gniezno kojarzyło się z gniazdem, a skoro gniazdo, to miejsce uwite przez ptaki dla piskląt. W rozumieniu…