10/2023

Byłem cieniem – Adam Hlebowicz

Jarosław Wróblewski ze stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” namawiał mnie od dawna na udział w corocznym Marszu Katyńskim, zwanym Marszem Cieni, który odbywa się w Warszawie. Długo nie było sprzyjających okoliczności, żebym mógł się na nim pojawić, aż wreszcie w…

Radykalne braterstwo – Piotr Wojciechowski

Kiedy martwią nas te dwa plemiona w jednym narodzie, które zamiast się szanować – warczą na siebie, szukamy dróg do jedności. Czy uda się nam otwieranie trudnej codzienności na wielki wiatr Ducha, Dawcy Pokoju? Maj to miesiąc Maryi. Prośmy więc…

Słodka historia cukru – Ola Kucharska

Dziś jest powszedni, tani, a w nadmiarze szkodliwy, kiedyś był niedostępny, luksusowy, nawet trochę tajemniczy. Cukier – używany już w 3000 r. p.n.e. w Indiach, do Europy dotarł dopiero z podaniami z wyprawy Aleksandra Wielkiego pod nazwą „sól indyjska”. Najpierw…

Brat bliźniak – Anna Maria Kolberg OV

„Bliźniaczki Kyrie i Brielle Jackson urodziły się dwanaście tygodni przed terminem. Ich przyszłość była niepewna. Dzieci zostały umieszczone na oddziale intensywnej terapii w oddzielnych inkubatorach, aby uniknąć ryzyka zakażenia krzyżowego. To była standardowa procedura w tamtych czasach”.

Proroctwo na siedem pokoleń – Wincenty Łaszewski

Zawsze fascynowała mnie Japonia. Najbardziej zdumiewała mnie historia chrześcijaństwa prześladowanego w tym kraju przez niemal trzy wieki w sposób najokrutniejszy z okrutnych i to, że wiara w Chrystusa przetrwała w ukryciu ten długi czas. Również zdumiewa mnie fakt, że stało…

Spotkania z wielkim Polakiem – Włodzimierz Lipczyński

18 maja przypada rocznica urodzin św. Jana Pawła II, wspaniałego nauczyciela narodu polskiego. Okres jego pontyfikatu to szczególny czas w powojennej historii Europy. Ojciec Święty, opromieniony blaskiem jedynego w swoim rodzaju urzędu i wyposażony w papieski autorytet, stał się niezwykle…

Szablą w ubeka, czyli homeschooling w PRL – Jan Hlebowicz

Jest rok 1952 – kulminacja stalinizmu w Polsce. Danuta i Bartłomiej Bobowie uznają, że szkoła komunistyczna indoktrynuje ich dzieci. Decydują się nie posyłać ich do szkoły i nauczać je sami w domu. Wywołuje to gwałtowną reakcję „władzy ludowej”. Sąd wydaje…

Powołanie – rozeznać i przyjąć – dk. Krystian Rink

Powołanie kapłańskie jest darem Boga. Stąd jego przyjęcie zawsze konfrontuje się wolnością człowieka. Gdy ten jednak pozwoli się poprowadzić Chrystusowi, wówczas Pan kieruje go do podjęcia konkretnych zadań we wspólnocie Kościoła. Wszystko to staje się udziałem pięciu diakonów diecezji pelplińskiej,…

Sprawy beznadziejne nie istnieją – ks. Rafał Barciński

Właściwie jej imię świeckie brzmiało Margherita lub Margarita. W języku polskim zatem byłaby Małgorzatą. Imię to z języka greckiego oznacza perłę bądź kwiat. Zdrobnieniami imienia były formy: Greta i Ryta lub Rita, w Polsce zaś Gosia i Gośka.

Okoliczności Wniebowstąpienia Jezusa – ks Wojciech Kardyś

Po swoim zmartwychwstaniu Jezus przez czterdzieści dni przebywał na terenie Palestyny i ukazywał się ludziom – kobietom, apostołom i innym świadkom. Tego typu objawienie się Zmartwychwstałego określamy mianem „chrystofanii”. Po tym okresie wstąpił od nieba i zasiadł po prawicy Ojca.