7/2022

Co zmieniła wojna? – Adam Hlebowicz

W toczącej się w Ukrainie wojnie dzieją się rzeczy, które z całą pewnością dokonały już trwałych zmian: politycznych, społecznych i religijnych. Wynikają one między innymi ze skomplikowanej historii kraju nad Dnieprem, zróżnicowanego pod wieloma względami.

Dwie wojny – Piotr Wojciechowski

Myślę o dzieciach z Ukrainy – wiele z nich jest poranionych fizycznie i psychicznie, wszystkie są skrzywdzone wypędzeniem. I domyślam się, jak powinniśmy przeżywać ten czas. Brać trzeba na siebie odpowiedzialność za pokój w sercach tych dzieci. Musimy wygrać obydwie…

Stare, nowe grzechy – ks. Zbigniew Sobolewski

W czasie Wielkiego Postu Kościół wzywa nas do pokuty i nawrócenia. Szczególną okazję do dobrej spowiedzi stanowią rekolekcje wielkopostne organizowane w każdej parafii. By przygotować się do owocnej spowiedzi świętej, powinniśmy przyjrzeć się naszemu sumieniu. Temu służy rachunek sumienia.

Cały stos się ruszał… – Jan Hlebowicz

W niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof zbliżały się święta Wielkiej Nocy. Niemcy postanowili zadrwić z wiary więźniów. W Niedzielę Palmową zaaranżowali bluźnierczy spektakl, który zakończył się w Wielki Piątek masowym rozstrzelaniem.

Czekamy na interwencję, ale z nieba – Wincenty Łaszewski

Istnieje przekaz, który narodowi Ukrainy daje nadzieję. Nie pochodzi od żadnych polityków i przywódców. Jest z nieba. W 1987 roku Maryja złożyła temu narodowi obietnicę wolności. „Najświętsza Panna objawiła plan Boga dla Ukrainy, że imperium zła zostanie obalone, i to…

Jak pomagać mądrze – Beata Demska

Polacy ruszyli z niewiarygodną falą pomocy skierowanej do osób szukających schronienia przed wojną w Ukrainie. Polsko-ukraińską granicę przekroczyło już ponad dwa miliony uchodźców, głównie kobiet z dziećmi. I będzie ich więcej. Pytanie, co dalej, kiedy siły i zapał do pomagania…

Nic ponad krew i wodę Chrystusa – ks. Paweł Warchoł

Kontemplując tajemnicę Chrystusowej męki, której apogeum dostrzegamy w scenie  ukrzyżowania, nie można pominąć przebicia boku Zbawiciela, z którego wypłynęła krew i woda. Kościół przez wieki wpatrywał się w te zdroje miłosierdzia, błagając o ich duchowe owoce dla ludzkości.