4/2022

Pomodoro – Maria Paszyńska

Entuzjazm spowodowany pierwszym śniegiem, grudniowa gorączka, święta Bożego Narodzenia, Sylwester, pełne optymizmu wkraczanie w Nowy Rok, wyjazdy feryjne, walentynki – to wszystko już za nami. Jesteśmy zmęczeni zimą i wydaje nam się, że nie ma już się z czego cieszyć.

Od gwiazdy kina do volksdeutscha – Jan Hlebowicz

Aktor, amant, celebryta dwudziestolecia międzywojennego. Mówił o miłości do Polski, co nie przeszkadzało mu po 1939 roku pracować dla niemieckiego okupanta. Osiemdziesiąt jeden lat temu wykonano wyrok śmierci na Igo Symie.

O końcu świata – po bożemu – Wincenty Łaszewski

Amerykanie pewien typ książek nazywają „coffee table book”. To tekstowe albumy, pełne przyciągających ilustracji i intrygujących treści. Mieszkańcy zza oceanu kładą takie rzeczy na kawowym stoliku i to one są rozrusznikiem rozmów między domownikami i gośćmi. Co więcej, niektóre książki…

Kociewskie serce rzeźbiarza – rozmowa z Edmundem Zielińskim, rzeźbiarzem

Jest prawdopodobnie ostatnim twórcą ludowym na Kociewiu, który tworzy w duchu pierwotnej sztuki regionalnej. Od sześćdziesięciu lat rzeźbi drewniane kapliczki, szopki bożonarodzeniowe, kolorowe ptaki i figury świętych, które ozdabiają największe trójmiejskie świątynie. Jego największą dumą jest ołtarz stworzony z okazji…

Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty – ks. Sławomir Kunka

Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu przypadają w Kościele kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wcielony Syn Boży na początku publicznego nauczania wzywał swoich słuchaczy: „Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie” (Mt 4,17).