Kociewskie serce rzeźbiarza – rozmowa z Edmundem Zielińskim, rzeźbiarzem

Jest prawdopodobnie ostatnim twórcą ludowym na Kociewiu, który tworzy w duchu pierwotnej sztuki regionalnej. Od sześćdziesięciu lat rzeźbi drewniane kapliczki, szopki bożonarodzeniowe, kolorowe ptaki i figury świętych, które ozdabiają największe trójmiejskie świątynie. Jego największą dumą jest ołtarz stworzony z okazji wizyty Jana Pawła II w 1999 roku w Sopocie. Rzeźbiarz Edmund Zieliński w rozmowie z Mają Sitkiewicz opowiada o twórczości ludowej, miłości do rzeźbienia i ukochanym Kociewiu.

REKLAMA


– Podobno w pana warsztacie nie ma niedokończonych rzeźb. To prawda?
– Prawda. Choć bywało i tak, że zawieszałem prace nad jakąś rzeźbą, ponieważ nie miałem na nią pomysłu, a po latach do niej wracałem i ją kończyłem, bo nie dawała mi spokoju (śmiech). Raz – ale tylko raz – zdarzyło się, że porąbałem swoją rzeźbę, bo absolutnie nie wiedziałem, jak się do niej zabrać (śmiech). Staram się do każdej mojej rzeźby podchodzić z szacunkiem, czasem modlę się o wenę, czasem samo drewno podpowiada, co w sobie skrywa, a ja je tylko odpowiednio obrabiam.

– I tak spod pana dłuta wyszło prawie dwa tysiące rzeźb!
– A dokładnie tysiąc siedemset czterdzieści. I – proszę mi wierzyć – nie pomyślałbym, że w ciągu tych sześćdziesięciu lat mojej pracy twórczej aż tyle ich zrobię (śmiech). Choć z drugiej strony pewnie i można byłoby zrobić więcej, ale to byłaby wówczas produkcja, a ja chcę tworzyć – robić to, co mi w duszy gra. (…)

Więcej przeczytasz w 4. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [20 i 27 lutego 2022 R. XXXIII Nr 4 (841)]


TUTAJ można zakupić najnowszy (04/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-42022-/1795

UWAGA – NOWOŚĆ!
TUTAJ można zakupić najnowszy (04/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-042022PDF-/1796


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *