2/2022

Dwie pieśni – Adam Hlebowicz

Każdy rok otrzymuje swoich patronów ustanawianych przez Sejm RP. Nie inaczej jest w obecnym 2022, gdzie wśród ważnych postaci odnajdziemy Marię Konopnicką czy Józefa Wybickiego.

Rarytas pod twardą łupiną – Maria Fall-Ławryniuk

Orzech włoski w polskiej kuchni pojawia się najczęściej w deserach, ciastach i sałatkach. Warto jednak, aby zagościł również w daniach wytrawnych – jako główny składnik sosów, pysznych pierożków, farszu do mięs, nadzienia do warzyw czy wsadu, który wypełnia bezglutenowy warkocz.

Za zasłoną chmur – Maria Paszyńska

W dniu, w którym usiadłam przy biurku, żeby napisać ten felieton, przyszedł mróz. Lodowa siateczka pokryła okna, przenikliwe zimno zaczerwieniło nosy i policzki, zeszkliło kałuże, rozmigotało asfalt.

Karnawałowe szaleństwa na świecie – Beata Demska

W tym roku karnawał będzie wyjątkowo długi, bo potrwa prawie dwa miesiące – od 6 stycznia do 2 marca. Zgodnie z chrześcijańską tradycją jest to okres spotkań towarzyskich, hucznych bali i maskarad. Sprawdźmy, jak wyglądają karnawałowe zabawy w różnych zakątkach…

Przesłanie Boga – ks. Wojciech Kardyś

Słowo Boże to – najkrócej ujmując – przemawianie Boga do stworzenia. Najpierw Pan mocą swojego słowa ustanowił wszechświat, następnie słowo swe zaczął kierować do ludzi. Przemawiał przez proroków, prawodawców i mędrców, ostatecznie zaś uczynił to przez Syna – Słowo wcielone.…