K2 zdobyte zimą – Michał Kochańczyk

Stało się! W Polsce – w kraju, w którym co drugi obywatel jest ekspertem w dziedzinie himalaizmu zimowego, 16 stycznia w godzinach popołudniowych błyskawicznie i szerokim echem rozeszła się wiadomość o zimowym wejściu na położony w Karakorum wierzchołek K2, jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.

REKLAMA


O godzinie 13:07 polskiego czasu agencja Seven Summit Treks poinformowała na Twitterze: „Zrobiliśmy to. Uwierzcie, że zrobiliśmy to. Weszliśmy na szczyt, na którym nikt nie był zimą. Góra została zdobyta w najbardziej niebezpiecznym sezonie. Zimą. Wspinacze z Nepalu stanęli na szczycie K2 po południu, o 17 lokalnego czasu”. Bardzo mocny zespół Szerpów dokonał historycznego pierwszego zimowego wejścia na K2. Na szczycie stanęli: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.
Nawet dla niemających problemu z aklimatyzacją zawodowych przewodników, ciągle przebywających na dużych wysokościach, atak szczytowy był na granicy możliwości. Alpiniści wyruszyli o godzinie 2:30 z obozu trzeciego na wysokości 7200 metrów, skąd o godzinie 5 dotarli – po poręczówkach założonych w ciągu dwóch poprzednich dni – do miejsca obozu czwartego na wysokości 7900 metrów. Tam próbowali się trochę rozgrzać i chwilę odpocząć. Ekstremalne zimno bardzo im dokuczało. Pojawiły się wątpliwości po nieudanych próbach połączeń radiowych w sprawie prognozy pogody. Przetrwali jednak ten czas, a wschodzące słońce, choć nie grzało, dodało im otuchy i energii. (…)

Michał Kochańczyk


Więcej przeczytasz w 3. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [7 i 14 lutego 2021 R. XXXII Nr 3 (814)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (3/2021) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-22021/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *