Nasz skarb – ks. Krzysztof Koch

Dokument króla Przemysła II z Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie znalazł się na liście skarbów UNESCO w ramach Programu Pamięć Świata, którego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Podkreśla on konieczność ochrony dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji.

REKLAMA


UNESCO jest organizacją wyspecjalizowaną ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki.
W tym roku 10 czerwca na dziedzińcu przed Belwederem odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów potwierdzających wpisanie kolejnych obiektów na Polską Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. Była to już czwarta jego edycja. W zbiorze kolejnych wpisanych obiektów znalazło się piętnaście archiwaliów z trzynastu placówek. W sumie lista liczy obecnie pięćdziesiąt osiem obiektów. Wśród nich znalazł się dokument Przemysła II z 15 sierpnia 1295 roku z zasobu Archiwum Diecezjalnego w Pelplinie. (…)

ks. Krzysztof Koch


Więcej przeczytasz w 14. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [11 i 18 lipca 2021 R. XXXII Nr 14 (825)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (14/2021) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-142021/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *