W ogrodzie naszej inteligencji – Anna Mazurek-Klein

Czym jest inteligencja? Czy ludziom z wysokim IQ żyje się łatwiej? Każdy z nas obdarzony został jakimś rodzajem inteligencji, a co za tym idzie – w jednych dziedzinach będziemy radzili sobie lepiej, a w innych gorzej. Problem w tym, że nie wszyscy wiedzą, jak z niej korzystać.

REKLAMA


Ćwierć wieku temu amerykański psycholog, wykładowca Harvardu, Howard Gardner ogłosił teorię, która zmieniła powszechne pojęcie o inteligencji. Stwierdził, że ludzka psychika i osobowość są na tyle złożone, że niemożliwy jest pomiar zdolności umysłowych przy użyciu testu IQ (intelligence quotience) czy jakiegokolwiek innego standaryzowanego modelu testowego. Gardner argumentował, że każdy człowiek ma inne predyspozycje psychiczne. Wcześniej powszechnie uważano, że istnieje tylko jeden typ inteligencji, którą się dziedziczy.
Obecnie najwybitniejsi naukowcy z najbardziej prestiżowych uczelni mówią, że IQ jest rzeczywiście istotnym wyznacznikiem, ale inteligencja racjonalna, mierzona testami, to tylko jedna z wielu – i to wcale nie najważniejsza. (…)

Anna Mazurek-Klein


Więcej przeczytasz w 1. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [10 i 17 stycznia 2021 R. XXXII Nr 1 (812)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (1/2021) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-12021/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *