Błogosławiona Babcia – Anna Czerwińska-Rydel

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia. To święto pojawiło się w naszym kalendarzu stosunkowo niedawno, bo w 1964 roku. Redakcja tygodnika „Kobieta i życie” zgłosiła wówczas propozycję, aby jeden dzień w roku poświęcić właśnie babciom. I był to wspaniały pomysł.

REKLAMA


W 1965 roku pomysł utworzenia specjalnego Dnia Babci podchwycili poznaniacy. Kiedy 21 stycznia dawna sława kina i teatru Mieczysława Ćwiklińska, mająca wówczas 85 lat, występowała w poznańskim teatrze, po spektaklu redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczyła aktorce tort i kwiaty z intencją ustanowienia tego dnia Dniem Babci. Rok później „Express Wieczorny” ogłosił go oficjalnie Dniem Babci. Pozostał on z nami w kalendarzu do dziś.
Każdy z nas przyzna, że bez babci nie da się żyć. Babcia to osoba wyjątkowa, dzięki której dzieci otoczone są miłością, ciepłem, najczulszą opieką i staraniem, a rodzice mają chwilę czasu na swoje sprawy. O babciach napisano wiele wierszy, myśli, książek i tekstów pochwalnych, chociażby takich jak te: „Babcie to ludzie, którzy lubią słuchać dzieci oddychających przez telefon”, „Babcia sprawia, że świat jest nieco bardziej miękki, trochę bardziej miły i dużo cieplejszy”, „Babcia to cudowna matka z dużą ilością praktyki”.
Poznajmy zatem trzy babcie. Trzy zupełnie różne osoby, które każdego dnia zmieniają świat na lepsze. (…)

Anna Czerwińska-Rydel


Więcej przeczytasz w 1. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [10 i 17 stycznia 2021 R. XXXII Nr 1 (812)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (1/2021) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-12021/287

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *