2/2020

Wyjątkowy mąż wspaniałej żony – Ewelina Heine

„Poprosiłem Boga o Anioła. I zesłał mi moją żonę” – takie hasło coraz częściej można zauważyć na męskich koszulkach, które żony kupują swoim mężom w prezencie urodzinowym lub świątecznym. Nad napisem widnieją piękne anielskie skrzydła. Czym one są? Czy zastanawiałaś…

Powołanie z rozmowy? – Piotr Wojciechowski

Co roku Kościół ogłasza wyniki niedzielnego liczenia, ilu Polaków przychodzi na mszę św., ilu przystępuje do Komunii św. Ogłasza także, ilu wiernych bierze udział w działaniach stowarzyszeń, ruchów, kółek, ogłasza także, ile mamy powołań kapłańskich i zakonnych do zgromadzeń żeńskich…

Piękno życia konsekrowanego – ks. Marek Chrzanowski FDP

Życie konsekrowane jest Miłością wprowadzoną w czyn, hymnem na cześć Boga śpiewanym przez człowieka zakochanego w Bogu. Istotą życia konsekrowanego jest miłość do Boga Trójjedynego wyrażona poprzez naśladowanie Chrystusa na drodze rad ewangelicznych, czyli przez życie w czystości, ubóstwie i…

Gdy boli głowa… – Anna Mazurek-Klein

Wokół bólów głowy narosło wiele stereotypów. Tymczasem to nie wygodna wymówka, ale poważna dolegliwość. Statystki są przerażające. Na bóle głowy skarży się ponad 70 procent Polaków i to nie tylko dorosłych. Bóle głowy mogą być spowodowane przez szereg przyczyn: fizycznych,…

Eko – Adam Hlebowicz

Pojęcie „eko” robi zawrotną karierę. Rdzeń słowa ekologia stał się w ostatnich latach odrębnym pojęciem, chętnie dodawanym do różnych działań w celach marketingowych mających na celu rozróżnienie tego, co w domyśle powinno być zdrowe, zgodne z naturą, a co nie.

Dzieje się dla życia – Zofia Pomirska

Są takie akcje społeczne, o których wszyscy słyszeli, nagłośniane przez media, identyfikowane przez osoby, które im przewodzą lub przez znak graficzny, ale są też takie, o których mało kto słyszał, a ich znaczenie jest nie do przecenienia.

Czas na biorewolucję – Maja Sitkiewicz

320 milionów ton – tyle plastikowych śmieci rocznie produkuje ludzkość. Tylko 9 procent z nich poddaje się recyklingowi, 11 procent odpadów jest spalanych, aż 80 procent trafia na wysypiska albo do oceanów. To brzmi jak senny koszmar. Pytanie, czy się…

Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda

„Leopold Tyrmand był nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, ale także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu”, między innymi te słowa przeczytać można w uchwale Sejmu ustanawiającej rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Z Katarzyną Igą…