Swojskie powoli odchodzi w niebyt? – Sławek Walkowski
Niewielkie było zainteresowanie wędlinami z dziczyzny, nalewkami, serami własnej produkcji, tymi wszystkimi produktami, którym przyklejono etykietę „swojskie”.
Niewielkie było zainteresowanie wędlinami z dziczyzny, nalewkami, serami własnej produkcji, tymi wszystkimi produktami, którym przyklejono etykietę „swojskie”.
Wyjątkowe właściwości zdrowotne i wartości odżywcze tego zielonego warzywa czynią je jednym z najzdrowszych warzyw na świecie! Brokuł, inaczej zielony kalafior lub kapusta szparagowa, gościł już na stołach starożytnych Rzymian. W XVI wieku jego walory ponownie odkryli Francuzi, a w…
W 1944 roku do Nowej Zelandii przybyła grupa 733 polskich dzieci. Młodzi Polacy, doświadczeni zesłaniem na Sybir, śmiercią najbliższych i wojenną tułaczką, znaleźli bezpieczne schronienie w obozie w Pahiatua, nazywanym przez miejscowych „Małą Polską”.
Gidle to wieś leżąca nieopodal Radomska. Poza zabytkowym drewnianym kościołem św. Marii Magdaleny z przełomu XV i XVI wieku szczyci się sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Nie ma chyba w Polsce miejsca bardziej osobliwego ze względu na formę pobożności ludowej i…
XIX i XX NIEDZIELA ZWYKŁA
Czy warto zabrać małe dziecko na koncert, wystawę, wydarzenie kulturalne przeznaczone dla widzów dorosłych? Może lepiej zapewnić opiekę dziadków lub niani i swobodnie wybrać się „na wyjście” tylko z żoną lub mężem? Przecież dziecko i tak nie skorzysta z tej…
Spali w rozbitych naprędce namiotach. Z początku Jezus wsłuchiwał się w odgłosy nocy. Pohukiwała sowa, szumiały drzewa, coś skrzeczało, coś brzęczało natrętnie. Wiatr przynosił echa wieczornej krzątaniny ludzi. Kilka kropel deszczu uderzyło o płachtę namiotu, ale znikły tak nagle, jak…
W niedzielę 19 lipca tysiące wiernych zgromadziło się w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie koło Kartuz na dorocznym odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. W homilii biskup pelpliński Ryszard Kasyna mówił do Kaszubów: „Niech Bóg błogosławi wasz upór, Boży upór”.
Jest najstarszym mnichem najstarszego działającego opactwa na terenie Polski. Wiecznie młody, pełen energii, miłości i pogody ducha. Taki jest ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca. W rozmowie z Mają Sitkiewicz opowiada o tym, czym jest szczęście i gdzie warto go…
„W lesie wybuchł wielki pożar. Płomienie z niepohamowaną siłą pochłaniały zarośla i drzewa. Wszystkie zwierzęta rzuciły się do rozpaczliwej ucieczki, niczym bezładna rzeka uciekająca przed płomieniami…”.
Sakrament święceń, którego trzy stopnie już omówiliśmy, jest sakramentem posługi apostolskiej, dzięki któremu posłanie powierzone przez Chrystusa Apostołom jest spełniane w Kościele aż do końca czasów (KKK 1536). Obok tego kapłaństwa, które jest nazywane urzędowym albo hierarchicznym, istnieje jeszcze inny…
„Bogu w Trójcy Przenajświętszej pragnę wyrazić wdzięczność i uwielbienie za dar życia i kapłaństwa oraz wszystkie otrzymane łaski. Niech Bóg będzie uwielbiony. Głęboko przekonany, że jedyną słuszną drogą życia na ziemi i jedyną prawdziwą wielkością człowieka jest świętość, ale jednocześnie…
Gaude, mater Polonia! Powtarzam dziś to wezwanie do radości, które przez wieki śpiewali Polacy na wspomnienie św. Stanisława. Powtarzam je, ponieważ miejsce i okoliczność w szczególny sposób do tego usposabiają. Mamy bowiem znów powrócić na Wawel, do królewskiej katedry, i…
Mózg to najważniejszy organ naszego ciała. I jak pisze neuropsycholog, dr Rick Hanson, autor książki „Szczęśliwy mózg”, wszystko, co się w nim dzieje, determinuje to, o czym myślimy, co czujemy, co mówimy i robimy. Wiele badań wskazuje, że kolejne doświadczenia,…