7/2019

Wielkanocna wierzbina

Wierzby przy drogach i nad wodą są symbolem polskiej przyrody. Kojarzą się z pięknymi pejzażami i muzyką Chopina. Drzewo to czczone jest od wieków, między innymi jako symbol płodności. Wierzba jako pierwsza zieleni się wiosną, a jej bazie w wielkanocnych…

Testament Jezusa

Siedem ostatnich słów, a dokładnej – siedem zdań Jezusa na krzyżu, pochodzących z wszystkich Ewangelii, stanowi Jego testament.

Królowa polskiej kuchni

To oczywiście zupa. Grochówka, ogórkowa, pomidorowa, ziemniaczana, jarzynowa, fasolowa, marchewkowa…, a także wszelkie barszcze, rosoły i żurki. Warto przygotować ją w większej ilości, by dłużej się nią raczyć, a najlepiej poczęstować rodzinę i przyjaciół!

Sprawiedliwy i Ocalony

„Znajomość historii najnowszej daje oręż, by odpierać argumenty tych, którzy cynicznie oskarżają Polskę i Polaków przed światową opinią publiczną” – mówi uratowany przez Polaków Żyd Jerzy Bander.

Fasolka z Bretanii, a tost z Niemiec

Podobno to ksiądz postanowił nauczyć tubylców naszej najważniejszej sztuki narodowej, czyli pędzenia. A żeby nie pędzić na głodniaka, nauczył ich także gotowania fasolki.

Getsemani

Każdy, kto jako pielgrzym przybywa do Ziemi Świętej w poszukiwaniu śladów Jezusa, chce je zobaczyć, dotknąć i poczuć.

Chodzę z Bogiem do więzienia

Od dziecka marzyła o śpiewaniu i… pracy w więzieniu. Choć nie było łatwo, oba pragnienia połączyła w całość. Izabela Laskowska, artystka znana pod pseudonimem „Islet” stworzyła projekt „Przez muzykę do wolności”, który z powodzeniem realizuje m.in. w gdańskim areszcie śledczym.

Co w trawie piszczy?

Kwietniowy las potrafi zachwycić. W osłoniętych od wiatru, nasłonecznionych leśnych polanach tętni budzące się życie.