2019

Wielkie święto Franciszka – Anna Artymiak

Papież Franciszek 13 grudnia obchodził pięćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich. Głos swojego powołania usłyszał podczas spowiedzi 21 września 1954 roku, choć pierwsze nieśmiałe pragnienie pojawiało się w jego sercu znacznie wcześniej…

Po pierwsze – nie szkodzić

Co drugi z nas codziennie sięga po suplementy diety, często sami się leczymy, bez konsultacji z lekarzem. Żeby sobie nie zaszkodzić, trzeba uważne czytać ulotki. Ważne, byśmy zawsze zgłaszali działania niepożądane – radzi Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych…

Nadchodzi era cyfrowych nomadów – Beata Dwornik

To obecnie najszybciej rozwijający się trend społeczny. Do 2035 roku cyfrowymi nomadami będzie można określić nawet miliard osób na całym świecie. Kim są ci ludzie? Co ich łączy? Jakie życie chcą prowadzić? Jakie wartości wyznają?

Katechizm piękna – Maja Sitkiewicz

Czy agnostyk może stworzyć dzieło na chwałę Pana? Ukazać sacrum? Podnieść duszę człowieka ku Bogu? Okazuje się, że może. Dokonał tego jeden z najwybitniejszych malarzy w historii – Henri Matisse, który pod koniec życia stworzył wspaniałą kaplicę Matki Bożej Różańcowej…

Jak polski orzeł odzyskał koronę? – Jan Hlebowicz

Trzydzieści lat temu na głowie Orła Białego po kilkudziesięciu latach przerwy ponownie pojawiła się korona. 29 grudnia 1989 roku sejm kontraktowy znowelizował „bierutowską” konstytucję. Nasze państwo powróciło do przedwojennego herbu, który został „okaleczony” przez komunistów.

Ile w nas dobra? – Anna Mazurek-Klein

Czy skupianie się w życiu wyłącznie na sobie prowadzi do szczęścia? Czy liczy się tylko egoizm i asertywność? Okazuje się, że nie. Wsparcie drugiego człowieka czasami dosłownie stawia na nogi. Ale ten, kto daje, też otrzymuje – radość, poczucie sensu…

Bracia w wierze – Adam Hlebowicz

Jedną z cech komunizmu było izolowanie poszczególnych narodów i społeczeństw. Służyły temu szczelnie zamknięte granice i praca wszelakich służb, żeby sąsiedzi z różnych krajów nie mogli się swobodnie przemieszczać i spotykać. Wolni ludzie, a tacy znajdą się zawsze, nie godząc…

Boski chromosom – Wincenty Łaszewski

Kiedy w tamtych dniach zadzwonił do nas mój dobry kolega, jako osoba dobrze wychowana nie mógł się nie odnieść do narodzin naszego kolejnego dziecka. Zaczął od tego: „Słyszałem, że urodziło ci się dziecko z zespołem Downa. Nie wiem, co powiedzieć…”.…

Życie pisane piosenką – rozmowa z Andrzejem Sikorowskim

Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Jego „Kap, kap, płyną łzy”, „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” czy „Ale to już było” dla Maryli Rodowicz śpiewa od lat cała Polska. Od 2005 roku…

Wigilijny stół – Maria Fall-Ławryniuk

Pysznie, wigilijnie, ale nieco inaczej niż zawsze, jednak na bazie tradycyjnych składników. A to za sprawą niezwykłej energii wigilijnej kolacji, przebywania z bliskimi, wysokiego poziomu endorfin, niezwykłych aromatów i smaków oraz korzyści z rodzinnego biesiadowania.

Świąteczny czas w Watykanie – Anna Artymiak

Czas Adwentu i pierwsze godziny Bożego Narodzenia w Watykanie obok codziennego rytmu pracy Kurii naznaczone są intensywnymi przygotowaniami do obchodów uroczystości Narodzenia Pańskiego z udziałem Ojca Świętego.

Narodziny Zbawiciela – ks. Wojciech Kardyś

Spoglądając na bożonarodzeniową szopkę, oglądając jasełka i śpiewając kolędy, możemy wiele powiedzieć o okolicznościach narodzin Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Jak jednak było naprawdę?

Gwiazdka sprzed stu lat – rozmowa z Aleksandrą Zaprutko-Janicką

Dziś przygotowania do świąt Bożego Narodzenia zaczynają się w listopadzie, a my i tak uważamy, że to zdecydowanie za szybko. Co miały jednak powiedzieć nasze prababcie, które pierwsze przymiarki do świąt rozpoczynały już w sierpniu? O przedświątecznej gorączce sprzed stu…