Promenadą ku społeczeństwu

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne mają wiele problemów z odnalezieniem się w społeczeństwie, ale jeśli przekonają się o swojej wartości, o otwartości i szczerości tych, z którymi współpracują, osiągają sukces. Udało się to członkom Orkiestry Vita Activa, która już ponad 20 lat działa w Gdańsku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

 

Każdy człowiek jest indywidualnością i jako takiego należy go traktować, dlatego biorąc pod uwagę jednostkowe uwarunkowania, każdy powinien mieć możliwość odczuwania smaku życia, ciekawości oraz chęci pokonywania wyzwań i osiągania sukcesów. Ktoś kiedyś powiedział, że „sztuka poprzez wielość swoich form i możliwości emocjonalnego, indywidualnego odbioru staje się dla osób niepełnosprawnych promenadą ku społeczeństwu, sposobem zaznaczenia swojej obecności i wartości, ale tylko wtedy, kiedy pomoże się tym osobom, stworzy warunki do pokonania wielu barier i ograniczeń”. W przypadku Orkiestry Vita Activa to wręcz tytaniczna praca Mirosławy Lipińskiej, kierownika artystycznego i dyrygentki orkiestry, oraz managera zespołu Ryszarda Popowskiego, z którymi spotkałam się w siedzibie orkiestry, w Gdańsku przy Aksamitnej 4.

Dyrygentka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku, od wielu lat pracuje w Stowarzyszeniu, ucząc gry na instrumentach oraz obcowania z kulturą muzyczną osoby niepełnosprawne intelektualnie. (…)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *