13/2016

Chrześcijanin a uchodźcy

Byłem uchodźcą, a pomogliście mi (por. Mt 25, 31–45). Ewangeliczny opis sądu ostatecznego niech będzie dla nas zachętą do roztropnej pomocy uchodźcom. Przykazanie miłości powinno być ponad lękiem, uprzedzeniami i niepewnością.

Dobry sąsiad… Król

„Król Marsowe Oblicze był klasycznym typem króla, którego żaden inny władca nie chciał mieć za sąsiada: smutny, zagniewany, naburmuszony, znudzony, ale przede wszystkim – kłótnik!”

Futbol w koloratce

Euro 2016 rozkręca się na dobre. Miliony Polaków kibicują przed telewizorami swoim faworytom, a wśród nich nie brakuje też księży, którzy nie tylko lubią piłkarskie rozgrywki, ale sami bardzo chętnie strzelają gole i bronią swojej bramki.

Kobieta z męskim sercem

Choć jej świat legł w gruzach, stoczyła zwycięską walkę. Dziś jest spełnioną, szczęśliwą kobietą. By pomóc innym w walce z nierównym przeciwnikiem, jakim jest choroba, napisała przewodnik motywacyjny „Kobieta z męskim sercem”. Z Adrianą Szklarz – coachem, pomysłodawczynią i organizatorką…

Nowomiejskie zadumania

Jadąc samochodem do Nowego Miasta Lubawskiego, dokąd prowadziła mnie posługa duszpasterska, rozmyślałem o odbytej tuż przed wyjazdem rozmowie telefonicznej…

POEZJA MAŁEJ OJCZYZNY

Zapachniał nam Pasierbowski nastrój małej ojczyzny podczas XXI Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie, który prowadził prof. Bogdan Wiśniewskiw dniach od 2 do 3 czerwca 2016.

Sport w habicie i bez

Maria powędrowała daleko w góry, by odwiedzić św. Elżbietę. Większość apostołów była rybakami. Na pewno umieli pływać i mieli tężyznę fizyczną – wyciąganie sieci pełnych ryb wymagało siły i kondycji. Także św. Paweł robił dużo aluzji sportowych: „W dobrych zawodach…

Strawberry Fields Forever

Jak powszechnie wiadomo, najlepsze truskawki rosną na Pomorzu. Właśnie zaczął się sezon i w końcu możemy się nimi bezkarnie objadać.  

W Mitrunach i Wodoktach

Nasze losy są nieprzewidywalne. Znikają z powierzchni ziemi rody, majątki, ba – całe grupy społeczne, a nawet narody. W ich miejsce przychodzą nowi, inni ludzie. Jakże ważna w tym kontekście jest nasza pamięć historyczna, pamięć o czasach i ludziach.

Zranione Serce Jezusa

W świetle prawideł kardiologicznych życie bez serca jest niemożliwe. Serce jednak to nie tylko mięsień powodujący przepływ krwi w naszym organizmie, ale przede wszystkim symbol naszej duchowej głębi, siedlisko myśli, pragnień i miejsce spotkania z Miłością.