Kiedy urodził się Jezus?

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się oczywista, bo przecież dzielimy historię na lata przed Chrystusem i po Chrystusie (czyli p.n.e. i n.e.), a granicę ery chrześcijańskiej wyznacza narodzenie Jezusa, które miało nastąpić 2015 lat temu. Okazuje się jednak, że Jezus z Nazaretu urodził się kilkalat wcześniej.

REKLAMA

 

Winą za całe zamieszanie obarczyć należy mnicha Dionizego Małego, który w 525 r. n.e. na polecenie papieża Jana I opracował na nowo chronologię, by wyznaczyć precyzyjnie początek ery chrześcijańskiej. Badacz pomylił się o kilka lat. Aby dotrzeć do prawdziwej daty narodzenia Jezusa, sięgniemy do kilku tekstów z Ewangelii.

 

Wskazówki w Ewangelii Dzieciństwa

Św. Mateusza nie interesowały konkretne dane chronologiczne. Z jego przekazu dowiadujemy się jedynie, że Jezus urodził się za życia króla Heroda (a ten żył w latach 37–4 p.n.e.) (por. Mt 2,3n). Św. Łukasz natomiast starał się być dokładny, dlatego zestawiał opisywane przez siebie wydarzenia z historią powszechną. Wzmiankując zwiastowanie narodzin Jana Chrzciciela (a było to ponad rok przed przyjściem na świat Jezusa), stwierdza, że nastąpiło ono „za czasów Heroda, króla Judei” (Łk 1,5). (…)

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *