Od wydarzeń w Betlejem minęło dwadzieścia wieków. A my wciąż zadajemy sobie pytanie, gdzie urodził się Jezus – w grocie czy w stajence? O istocie świąt Bożego Narodzenia, faktach historycznych i zapisach biblijnych w rozmowie z Patrycją Michońską-Dynek opowiada s. Judyta Pudełko, doktor biblistyki i wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
– Boże Narodzenie tuż, tuż – wszędzie otaczają nas ozdoby świąteczne, w radiu piosenki o świętach, a telewizja emituje reklamy z mikołajami. Czy to wszystko nie sprawia, że Boże Narodzenie wydaje się tylko bajką, zwykłym pretekstem do świętowania i kupowania prezentów?
– Boże Narodzenie ze swojej natury jest bardzo radosne. Nie ma nic złego w tym, że radość ta wyraża się także w sposób zewnętrzny. Świąteczny klimat wynika też z wielowiekowej tradycji, która z tymi świętami jest związana. Można powiedzieć, że wszystkie zakątki naszego globu na ten okres zamieniają się w bajkowy świat. (…)