Dzień powszedni (10.01.2020, Piątek)

Liturgia słowa z 10 stycznia: 1 J 4,19 – 5,4; Ps 72 (71), 1b-2. 14 i 15bc. 17 (R.: por. 11); Łk 4,18-19; Łk 4,14-22a.

REKLAMA


(Łk 4,14-22a – z Biblii Tysiąclecia)

DZIAŁALNOŚĆ JEZUSA W GALILEI

POCZĄTEK DZIAŁALNOŚCI

Pierwsze wystąpienie

14 Potem powrócił Jezus w mocy Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. 15 On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich.

Jezus w Nazarecie

16 Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. 17 Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane:
18 Duch Pański spoczywa na Mnie,
ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie,
abym ubogim niósł dobrą nowinę,
więźniom głosił wolność,
a niewidomym przejrzenie;
abym uciśnionych odsyłał wolnymi,
19 abym obwoływał rok łaski od Pana.
20 Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. 21 Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli». 22 A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego.


Rozważanie:

Dziś w Ewangelii Jezus przedstawia „program” swej działalności. Określenia użyte w nim wskazują na uroczystość roku jubileuszowego, „roku łaski od Pana” (Łk 4,19), który był przepisany przez Prawo Mojżeszowe dla całego narodu co siedem lat. Był to tzw. Rok szabatowy. Rozpoczynał się on Dniem Przebłagania, w którym Bóg przebaczał grzechy swego narodu. Przepisy roku szabatowego wymagały darowania długów, uwolnienia niewolników i zwrotu ziemi tym, do których ona pierwotnie należała. Głównym celem tego roku było przywrócenie dobrych stosunków, najpierw między Bogiem i narodem, a następnie wśród członków samego narodu. Wreszcie chodziło o powrót do słusznej postawy ludzi wobec ziemi jako daru Bożego.
Jezus przyjmuje główny cel tej uroczystości jubileuszowej za swój program: zamierza nieść Dobrą Nowinę biednym, uwolnić ludzi od winy grzechowej i odnowić naród tak, aby zwalczał materialne ubóstwo swych członków. Program działalności Jezusa jest nadal aktualny. Ludzie biedni, uciśnieni, żyjący w niewoli, zawsze istnieją. Czy chętnie w nim uczestniczę?


Źródło: ks. Władysław Biedrzycki MSF, „Ewangelia w liturgii i życiu”, Pelplin 2013

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *