Dzień powszedni I tygodnia zwykłego (08.01.2024, Poniedziałek)

Liturgia słowa: 1 Sm 1, 1-8; Ps 116B (115), 12-13. 14-15. 16-17. 18-19 (R.: por. 17a); Mk 1, 15; Mk 1, 14-20.

REKLAMA

(Mk 1, 14-20 – z Biblii Tysiąclecia)

DZIAŁALNOŚĆ JEZUSA W GALILEI

POCZĄTEK DZIAŁALNOŚCI

Pierwsze wystąpienie

14 Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: 15 «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

Powołanie pierwszych uczniów

16 Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. 17 Jezus rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». 18 I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim.
19 Idąc dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. 20 Zaraz ich powołał, a oni zostawili ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi i poszli za Nim.

Rozważanie:

Liturgią tej Mszy świętej rozpoczynamy nowy okres liturgiczny nazwany Zwykłym Okresem w Roku Liturgicznym. Rozciąga się on na 34 tygodnie. Przez pierwszych dziesięć tygodni będziemy wsłuchiwali się w Ewangelię wg św. Marka. Następnie zaś, w kolejnych tygodniach, odczytywane będą: Ewangelia Mateuszowa, a potem Łukaszowa.
Urywki ewangeliczne dają możność głębszego poznania ziemskiego życia Jezusa jako Nauczyciela i szczególnego Wysłannika Bożego, który wzywa do nawrócenia, do pójścia za Nim i do naśladowania Go. Właśnie dziś kieruje do nas wezwanie: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15). Wzywając wyraźnie też wskazuje, czego konkretnie oczekuje od człowieka. Mówi bowiem: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Mk 8,34). W Naszych rozważaniach, w naszych zamyśleniach nad sobą, powinniśmy dać dziś odpowiedź zarówno Jezusowi, jak i samym sobie, czy w codziennym życiu realizujemy to wezwanie.

Źródło: ks. Władysław Biedrzycki MSF, „Ewangelia w liturgii i życiu”, Pelplin 2013

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *