Wielkopostne rekolekcje w oparciu o “Katecheza 2.0”

Ponad 400 katechetów zgłosiło udział swoich podopiecznych w nowatorskich rekolekcjach wielkopostnych, które odbędą się on-line w dniach 22-24 marca. Ich program powstał w oparciu o multimedialną platformę edukacyjną “Katecheza 2.0”. To nieszablonowy projekt, który chce wyjść naprzeciw narastającemu zniechęceniu młodzieży wobec tradycyjnej katechezy.

REKLAMA


Rekolekcje wielkopostne on-line z “Katechezą 2.0” to alternatywna wobec tradycyjnych propozycja Fundacji “Wypłyń na Głębię” na czas Wielkiego Postu. Katechetom i duchownym zostaną udostępnione specjalnie z tej okazji przygotowane interaktywne filmy oraz materiały dydaktyczne, które oni z kolei udostępnią uczniom.

Rekolekcje skierowane są do uczniów w wieku 13-19 lat. Prowadzącym wydarzenie będzie pedagog i współtwórca programu “Katecheza 2.0” – Kacper Gudzikowski. Jednym z prelegentów jest też kapłan i raper ks. Jakub Bartczak. Drugim autorem rekolekcji jest o. Teofil Niewiński OFM. Dzięki niemu nagrania wideo na potrzeby rekolekcji odbędą się również w Ziemi Świętej.

Każdy katecheta, kapłan lub dyrektor szkoły może zgłosić chęć udziału w projekcie swojej szkoły, klasy lub parafii. Szczegółowe informacje na stronie katechezadwazero.pl/rekolekcje2021.

Rekolekcje odbędą się na na platformie katechezadwazero.pl w ramach programu “Katecheza 2.0”, który od maja ub. roku oferuje darmowe, regularne wsparcie polskich katechetom, duchownym, wychowawcom i rodzicom w nauczaniu religii.

Program został objęty honorowym patronatem: Ministra Edukacji Narodowej, bp. Wojciecha Osiala – przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP oraz m.in. metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i przewodniczącego Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji abp. Grzegorza Rysia.

Materiały będą miały swoją premierę w dniach 22-24 marca, ale będzie można je obejrzeć w dogodnym dla siebie czasie do Świąt Wielkanocnych, wchodząc na stronę katechezadwazero.pl

Udział w rekolekcjach jest bezpłatny. Każdy może natomiast złożyć on-line dobrowolną ofiarę na rzecz rozwoju i kolejnych projektów ewangelizacyjnych organizowanych przez Fundację “Wypłyń na Głębię”. Szczegóły na stronie katechezadwazero.pl/wesprzyj–nas.

Katecheza 2.0 jest programem edukacyjnym w wysokim stopniu opartym o materiały multimedialne. Są to zwłaszcza materiały wideo zawierające świadectwa, wywiady, historie nawróconych i omówienia ważnych tematów z punktu widzenia katechezy, chrześcijaństwa i rozwoju duchowego za pomocą współczesnego języka i przy pomocy osób znanych wśród młodzieży. Dostępne są w formacie on-line.

W ten sposób “Katecheza 2.0” chce wyjść naprzeciw narastającemu zniechęceniu młodzieży wobec tradycyjnej katechezy. Według CBOS aż 39% młodych uważa, że lekcje religii są jak wszystkie inne lekcje i niczym szczególnym się nie wyróżniają, a 27% młodzieży uważa katechezę za nudną oraz, że nic ważnego się na niej nie dzieje.

W programie “Katechezy” 2.0 znaleźć można angażujące i poruszające spotkania katechetyczne z uczniami w szkołach i parafiach. “Bohaterowie naszych filmów to znani nawróceni katolicy, którzy od wielu lat jeżdżą po kraju i odwiedzają placówki dydaktyczne w całej Polsce ewangelizując młodzież” – wyjaśniają autorzy “Katechezy 2.0”.

Filmy zawierają scenariusze lekcji dla różnych grup wiekowych inspirujące uczniów do zgłębiania wiary katolickiej. Umożliwiają sprawne i skuteczne przeprowadzenia lekcji “Katechezy 2.0”. Przygotowano także dzięki pedagogom oraz katechetom materiały utrwalające zdobytą wiedzę i uczące młodzież jej zastosowania w praktyce.

Nieodzownym elementem “Katechezy 2.0” jest dostęp do serwisu WWW. Prowadzący projekt “Katecheza 2.0” w swojej placówce dydaktycznej posiada stały dostęp on-line do materiałów (filmy, materiały dodatkowe w formatach cyfrowych).

Autorami programu są Kacper “Kacu” Gudzikowski – nauczyciel, animator kultury, wychowawca w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i raper; Bartek Krakowiak – bloger z przeszłością w rodzinie uzależnionej od alkoholu, autor książki “Z Buta do Maryi”; Piotr Szwędrowski – koordynator projektu, trzeźwiejący alkoholik, autor projektów profilaktycznych skierowanych do różnych grup wiekowych, prezes Fundacji “Wypłyń na Głębię”.


Źródło: https://ekai.pl/wielkopostne-rekolekcje-w-oparciu-o-program-katecheza-2-0/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *