Bp Mazur: Eucharystia prowadzi nas do świata

Eucharystia prowadzi nas do świata. Posilając się nią idziemy do innych, by dzielić się Bożą radością i nadzieją. Wprowadzić ludzi na drogę wiary, to największe dobro – powiedział przewodniczący KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur podczas Mszy św. w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Druga niedziela Wielkiego Postu w Kościele katolickim w Polsce przeżywana jest jako Niedziela „Ad Gentes”. To również Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Msza św. była transmitowana przez TVP Polonia.

REKLAMA

Msza św. zgromadziła grono misjonarzy, kapłanów, sióstr zakonnych, misjonarzy świeckich oraz parafian. „Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami przypomina o powołaniu uczniów – misjonarzy oraz naszej odpowiedzialności za zbawienie tych, do których jeszcze nie dotarła Ewangelia Chrystusa” – tłumaczył przewodniczący Komisji KEP ds. Misji – „Zachęcani jesteśmy do bycia świadkami Jezusa Chrystusa, do głoszenia, że najważniejsze w życiu jest zbawienie oraz do pomocy duchowej i materialnej dla naszych misjonarzy” – wskazał duchowny.

Nawiązując do Ewangelii, bp Mazur zachęcał do spotykania się z Jezusem Chrystusem, do wychodzenia na górę Tabor, którą jest każda Eucharystia, do adoracji przed Najświętszym Sakramentem: „Trwajmy na modlitwie, która jest źródłem światła i mocy, gdy nadchodzi godzina próby, próby naszej wiary. Zawierzajcie siebie Bogu, bo tylko w Nim jest nasze zbawienie. To trwanie i zawierzenie Bogu przemienia człowieka, czyniąc go świadkiem Chrystusa zmartwychwstałego aż po krańce ziemi” – tłumaczył kapłan.

W nawiązaniu do hasła tegorocznej Niedzieli „Ad Gentes”, bp Mazur zwrócił uwagę na to, że Eucharystia w istotny sposób kształtuje naszą postawę duchową i religijną. Jest szkołą nie tylko miłości do Boga, ale i do bliźnich. Ma także swój potężny wymiar misyjny: jest posłaniem z Ewangelią do świata. „Odnawiajmy w sobie świadomość, że Eucharystia prowadzi nas do świata. Posilając się nią idziemy do innych, by dzielić się Bożą radością i nadzieją. Żyjmy Eucharystią – to znaczy urzeczywistniajmy to, co Ona oznacza i korzystajmy z mocy, które ofiarowuje. Wypełniajmy swą misję wobec świata, potrzebującego Bożej łaski i mocy” – apelował.

Bp Mazur przypominając, że „misjonarze od samego początku Kościoła byli wystawieni na różnego rodzaju trudności, niebezpieczeństwa, także i dzisiaj ratują życie innych i są gotowi oddać życie dla Chrystusa i dla innych”, ukazał piękne świadectwo śp. Siostry Weroniki, ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, lekarki, misjonarki w Sudanie Południowym, która pomimo trudności i niebezpieczeństwa nigdy nie opuściła cierpiących ludzi: „16 maja 2016 roku została wezwana do pomocy rodzącej kobiecie. Poród okazał się bardzo skomplikowany i trzeba było matkę odwieźć misyjnym ambulansem do szpitala w stolicy. W drodze powrotnej ambulans został ostrzelany i kule dosięgły siostrę i po kilku dniach zmarła oddając życie ratując życie innych”.

Bp Mazur skierował słowa wdzięczności do wszystkich, którzy włączają się w dzieło misyjne wspierania misji i misjonarzy poprzez modlitwę i materialnie. Zachęcając wszystkich do realizowania powołania misyjnego i troski o misje, biskup ełcki wyraził ogromną wdzięczność misjonarzom i misjonarkom za trud w głoszeniu Ewangelii szczególnie w czasie pandemii.

„Ogarniamy serdeczną modlitwą 1883 misjonarki i misjonarzy z Polski, którzy niosą Chrystusa aż po krańce ziemi. Jesteśmy dumni, że w czasie pandemii, misjonarze pozostali na placówkach. Ich postawa nie jest romantycznym zrywem serca, ani też szarżującą odwagą, ale wyrazem zaufania Bogu i miłości do ludzi, do których zostali posłani” – zaznaczył Przewodniczący KEP ds. Misji i podkreślił, że „Misjonarze pozostali, by być znakiem nadziei i nieść ulgę strapionym, chorym i ubogim. Dlatego mają prawo do modlitwy, ofiar duchowych i materialnych”.

Przypominając słowa Sługi Bożego ks. Kazimierza Hamerszmita wypowiedziane w niedzielę misyjną w 1995 roku do wiernych Suwałk, biskup ełcki podkreślił, że „wprowadzić ludzi na drogę wiary, to największe dobro. Każdy z nas jest uczniem misjonarzem, gdy pamięta o potrzebujących”. „Odkrywajmy i realizujmy swoje powołanie ucznia misjonarza” – zaapelował.

Podczas Mszy Świętej Przewodniczący KEP ds. Misji udzielił uroczystego błogosławieństwa członkom Ełckiego Wolontariatu Misyjnego na rozpoczęcie przygotowania do bycia posłanym jako wolontariusz do krajów misyjnych. Koordynatorem Ełckiego Wolontariatu Misyjnego została ustanowiona s. Donata OSB, wieloletnia misjonarka Ekwadoru. „Drodzy młodzi bądźcie tą zapałką wzniecającą ogień, ogień miłości, nadziei, prawdy, wiary i zachęcajcie innych, bo misje, dawanie Chrystusa innym to cudowna radość, to wspaniałe szczęście. Dzielić się Chrystusem, pomagać drugiemu człowiekowi na drodze do zbawienia – to prawdziwe szczęście i uszczęśliwianie innych” – powiedział biskup Mazur przekazując świece misyjne, jako symbol światła Ewangelii, które młodzi wolontariusze mają nieść aż po krańce świata.

W minionym roku Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zrealizowało 99 projektów na kwotę 470 tys. zł i wsparło walkę ze skutkami pandemii wśród ubogich kwotą ponad 2,6 mln zł. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” można wesprzeć wpłacając ofiary na jego konto, a także wysyłając SMS na numer 72032 o treści „Misje” (koszt 2,46 zł z VAT). Więcej informacji o sposobach pomagania misjom można znaleźć na stronach misje.pl i adgentes.misje.pl


Źródło: https://ekai.pl/bp-mazur-eucharystia-prowadzi-nas-do-swiata/
Fot. Twitter/EpiskopatNews

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *