Bp Galbas o Kongresie Katoliczek i Katolików

“Organizatorzy są otwarci na współpracę z Episkopatem. Z tego się cieszę. Jeśli odbędzie się marcowe posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, być może poruszymy tam także kwestię Kongresu” – mówi w rozmowie z KAI bp Galbas, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich komentując działalność Kongresu Katolików i Katoliczek.

REKLAMA

W niedawnej rozmowie z portalem misyjne.pl przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich zadeklarował otwartość na dialog z Kongresem Katolików i Katoliczek. Wskazał wówczas jednak, że nie wiadomo jeszcze za bardzo, czym dokładnie jest ta oddolna inicjatywa i kto za nią stoi.

– Dziś tych informacji jest nieco więcej. Organizatorzy są otwarci na współpracę z Episkopatem. Z tego się cieszę. Jeśli odbędzie się marcowe posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, być może poruszymy tam także kwestię Kongresu – mówi KAI bp Galbas.

Przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich wskazał, że dobrze by było, aby debata, której jest gorącym zwolennikiem, od początku mogła być wspólna, tym bardziej, że ma na celu wspólne dobro, jakim jest Kościół. Zauważył, że sytuacja, kiedy grupa osób prowadzi obrady i dopiero po czasie deklaruje chęć informowania o nich hierarchów mogłaby niepokoić. Zapewnia jednocześnie, że sam przygląda się Kongresowi z dużym zainteresowaniem.

– Wszyscy chyba zostaliśmy trochę zaskoczeni tym Kongresem, nie ma na razie żadnego wspólnego zdania biskupów na ten temat. Jednak jestem pewny, że wszyscy polscy biskupi są zainteresowani rozmawianiem niż brakiem rozmowy – wskazał bp Galbas.

Marcin Dzierżanowski, członek zespołu organizacyjno-koordynacyjnego Kongresu, zapytany o reakcję na otwartość bp. Galbasa, powiedział: “Z radością przyjęliśmy zaproszenie do rozmowy ze strony ks. bp Galbasa. W liście do niego wyraziliśmy chęć spotkania i współpracy z nim. Podobną gotowość chcemy też wyrazić wobec wszystkich innych ordynariuszy i biskupów pomocniczych”.

„Kongres Katoliczek i Katolików to inicjatywa osób, które wspólnie poszukują pozytywnych odpowiedzi na pytanie o przyszłość Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, Europie i na świecie. To forum wymiany myśli i płaszczyzna wspólnego działania na rzecz reform, jakich Kościół potrzebuje w zmieniającej się rzeczywistości społecznej” – piszą inicjatorzy Kongresu Katoliczek i Katolików w Deklaracji Programowej.


Źródło: https://ekai.pl/bp-galbas-o-kongresie-katoliczek-i-katolikow-organizatorzy-sa-otwarci-na-wspolprace-z-episkopatem/
Fot. biskupgalbas.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *