Franciszek realizuje marzenie Jana Pawła II sprzed 20 lat

Podróż papieża Franciszka do Iraku „realizuje marzenie Jana Pawła II sprzed ponad 20 lat, który pragnął odbyć pielgrzymkę do Ur, do domu Abrahama”. Marzenie to spełni się pomimo pandemii – wskazał chaldejski arcybiskup Kirkuku-Sulejmaniji Yousif Thomas Mirkis.

REKLAMA


Chaldejski patriarchat Babilonu opublikował jego list powitalny do papieża. Hierarcha zaznaczył, że wita Franciszka „w cierpieniu irackiego Kościoła, który stracił dwie trzecie swojej populacji w wyniku emigracji”. Wita papieża, który „próbuje zreformować Kościół”, pozbywając się „pałaców, złota, czerwonych pantofli i królewskich tytułów”.

– Witaj, Franciszku, w Kościele, który potrzebuje różnych form powołania, księży żonatych i nieżonatych, mnichów i mniszek, którzy służą przy ołtarzu, i – dlaczego by nie? – kobiet-diakonów, które mają powołanie do służby i do [udzielania] sakramentów. Witaj pośród cierpiącego ludu. Nie potrzebujemy „fatwy”, ale raczej miłosierdzia Pana – podkreślił hierarcha.

Zapewnił Franciszka, że Irakijczycy pilnie potrzebują jego słów, które przypomną im o „globalizacji tolerancji, miłości do ubogich, miłosierdzia, radości, służby, sprawiedliwości opartej na poszanowaniu religijnych różnic”, o „potrzebie wzmocnienia relacji między religiami i o potępieniu form umysłowego zamknięcia – narodowego, sekciarskiego i religijnego, które spowodowały nasze nieszczęście i są obrazą dla wszystkich”.

Podczas planowanej na 5-8 marca wizyty w Iraku papież ma odwiedzić Bagdad, Nadżaf, Ur, Irbil, Mosul i Karakosz.

Jan Paweł II zamierzał odwiedzić Ur w 2000 r. Podróż została zapowiedziana, jednak uniemożliwiła ją sytuacja polityczna w Iraku. Dlatego 23 lutego 2000 r. papież odbył symboliczną duchową pielgrzymkę śladami Abrahama podczas Liturgii Słowa w Watykanie, w której za pośrednictwem telemostu wzięli udział wierni w katedrze chaldejskiej w Bagdadzie.


Źródło: https://ekai.pl/franciszek-realizuje-marzenie-jana-pawla-ii-sprzed-20-lat/
Fot. © Mazur/cbcew.org.uk

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *