Spłonął kościół w Kasparusie koło Skórcza

W nocy z 30 na 31 grudnia spłonął zabytkowy kościół w Kasparusie na terenie parafii Skórcz. W Kasparusie znajdowała się jedna z najmniejszych parafii diecezji, licząca niewiele ponad 100 wiernych. Jej administratorem jest ks. Dariusz Ryłko z parafii pw. Wszystkich Świętych ze Skórcza.

REKLAMA


Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich poinformował:
O godz. 00:10 pow. starogardzki, m. Kasparus, pożar kościoła, obiekt objęty w całości pożarem, trwają działania gaśnicze oraz w obronie pobliskiego budynku plebani, nie odnotowano osób poszkodowanych, 15 zastępów PSP i OSP na miejscu pożaru. Kościół z 1926 roku wpisany do rejestru zabytków.


Komunikat Państwowej Straży Pożarnej:

POŻAR KOŚCIOŁA PW. ŚW. JÓZEFA W KASPARUSIE

31 grudnia 2020 roku o godzinie 00:10 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Starogardzie Gdańskim otrzymał zgłoszenie o pożarze kościoła pw. św. Józefa w Kasparusie (kościół neogotycki, drewniano-ceglany z 1926 roku). Na miejsce skierowano siły i środki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu starogardzkiego, w tym średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, podnośnik hydrauliczny SHD-32 i drabinę mechaniczną SD-30. Pożar objął swoim zasięgiem cały kościół. Teren działań został podzielony przez Kierującego Działaniem Ratowniczym na odcinki bojowe. Zasilanie wodne realizowano z pobliskiego cieku wodnego. Pożar został ugaszony. Na miejsce przybył bryg. Tomasz Wardyn, komendant powiatowy PSP w Starogardzie Gdańskim wraz z grupą operacyjną. W kulminacyjnym momencie działań  ratowniczo-gaśniczych brało udział 16 zastępów straży pożarnej w sile 65 ratowników, w tym z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Starogardzie Gdańskim oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych: Osiek, Bukowiny, Kasparus, Ocypel, Osieczna i Skórcz.

W tej chwili (godzina 8.00) na miejscy pozostał jeden zastęp z OSP Kasparus.

Opracowanie: st. kpt. Karina Stankowska – KP PSP Starogard Gdański
Zdjęcia: KP PSP Starogard Gdański

Galeria zdjęć TUTAJ.


Kliknij, aby powiększyć.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/8376-splonal-kosciol-w-kasparusie-kolo-skorcza

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *