Uroczystości Bożego Narodzenia w Betlejem

Uroczystym wjazdem nowego łacińskiego patriarchy Jerozolimy arcybiskupa Pierbattisty Pizzaballi rozpoczęły się w godzinach południowych 24 grudnia obchody Bożego Narodzenia w Betlejem. W związku z trwającą pandemią koronawirusa wszystko odbywa się zgodnie z zalecanymi środkami ostrożności.

REKLAMA


W deszczową, zimową pogodę, zwierzchnik chrześcijan obrządku łacińskiego w Ziemi Świętej jechał w konwoju aut ze Starego Miasta w Jerozolimie przez izraelski punkt kontrolny do odległego o około 10 kilometrów miasta narodzenia Jezusa, by o północy w sąsiadującym z Bazyliką Narodzenia kościele św. Katarzyny odprawić centralną Pasterkę.

Od Placu Żłóbka arcybiskup w towarzystwie burmistrza Betlejem Antona Salmana oraz innych przedstawicieli politycznych i kościelnych przeszedł do kościoła św. Katarzyny, gdzie odprawił uroczyste nieszpory. W sprawowanej o północy Pasterce uczestniczyli w tym roku tylko przedstawiciele duchowieństwa. W czasie Pasterki abp Pizzaballa, zgodnie z tradycją, złożył figurkę Dzieciątka Jezus w miejscu czczonym przez katolików jako miejsce Jego narodzin.

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na polecenie rzymskiego cesarza Konstantyna kościół został zbudowany w IV wieku nad grotą, w której według tradycji chrześcijańskiej narodził się Chrystus. Znaczną część świątyni zburzyli Samarytanie w czasie buntu w 529 r. Przez wiele lat walczyły o niego armie krzyżowców i muzułmanów.

Kościół odbudowano za panowania cesarza rzymskiego Justyniana około 530 r. Krzyżowcy bogato go ozdobili, a z biegiem wieków kościół był odnawiany i rozszerzany o nowe kaplice i klasztory. Nadzór nad Bazyliką Narodzenia sprawują od 1852 r. Kościoły: prawosławny, ormiański i rzymskokatolicki.

Najbardziej czczonym miejscem w kompleksie świątyni jest umieszczona pod prezbiterium Grota Narodzenia. Srebrną, 14-ramienną gwiazdę na białym marmurze posadzki groty, w miejscu, w którym Jezus miał przyjść na świat, umieścili katolicy w 1717 r. Na gwieździe widnieje łaciński napis „Hic de Virginae Maria Jesus Christus natus est” (Tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus). Grota ma 12 m długości, 3,5 m szerokości i około 3 m wysokości. Wisi tam 15 srebrnych lamp oliwnych.

Już od godzin porannych w uliczkach betlejemskiego Starego Miasta zebrało się około 10 grup harcerzy, którzy na trąbkach, dudach i innych instrumentach dętych pozdrawiali patriarchę. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom abp Pizzaballa także w tym roku przebył pieszo ostatni odcinek do bazyliki. Jednak z powodu pandemii nie było tłumów pozdrawiających orszak patriarchy, niewielu ludzi zgromadziło się też na Placu Żłóbka.

Mimo obowiązujących przepisów wielu uczestników uroczystości nie miało masek na twarzach, nie przestrzegano też obowiązujących odległości. Trwające od marca zaostrzenia i zamknięcie granic spowodowały też, że turystów zagranicznych jest niewielu. Inaczej też niż w minionych latach na Placu Żłóbka nie ma żadnych uroczystości.

Dla terenów palestyńskich obowiązuje na razie do 2 stycznia częściowy lockdown, w tym zakaz opuszczania mieszkań w godzinach od 19.00 do 6.00 rano oraz całkowity lockdown w piątki i soboty. Według informacji ministerstwa zdrowia 23 grudnia odnotowano 2100 nowych infekcji, a 31 osób zmarło.


Źródło: https://ekai.pl/uroczystosci-bozego-narodzenia-w-betlejem/
Fot. Pool EPA/Associated Press/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *