Wigilia Narodzenia Pańskiego w pelplińskiej katedrze

W wigilijny wieczór o godzinie 20:00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie, biskup diecezjalny Ryszard Kasyna przewodniczył Mszy Świętej Wigilii Narodzenia Pańskiego.

REKLAMA


Bp Kasyna: W Grocie Betlejemskiej nie ma miejsca na zwątpienie i beznadziejność

Podczas Mszy św. w Wigilię Bożego Narodzenia Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna stwierdził, że “prawa świata bywają okrutne, ale tylko poza grotą, bo w niej choć chłód nie ma miejsca na zwątpienie i beznadziejność, bo tam jest Jezus”.

Msza św. koncelebrowana w czwartkowy wieczór była jedną z trzech sprawowanych w pelplińskiej katedrze w miejsce dawnej jednej pasterki o północy.

W Homilii bp Kasyna wielokrotnie przypominał, że wydarzenia z Betlejem dzieją się nieustannie dalej.

Hierarcha przywołał ewangeliczny zapis, że nie było miejsca dla Świętej Rodziny w gospodzie w Betlejem i dodał, że i “dzisiaj pełna jest gospoda ludzkiego serca”. A tymczasem “wam się narodził, pasterzom, prostaczkom, tym, co zjadają przysłowiowe okruchy z pańskiego stołu”, kontynuował biskup.

“Ta sama historia ciągle trwa, tylko pamiętajmy o oczywistym fakcie, że nie w gospodach, nie w pałacu Heroda działy się te dziwne i radosne wydarzenia, ale w ubogiej grocie”, mówił kaznodzieja.

Biskup pelpliński wyraził szacunek dla tych, którzy niekiedy stracili uznanie w swoim środowisku, gdyż bezkompromisowo bronili poczętego życia jako daru Boga.

Podkreślając wielkość Narodzenia Chrystusa w Betlejem, bp Kasyna stwierdził że “niewzruszone prawa tego świata zostały pozmieniane w betlejemskiej stajence”. “Ta historia trwa”, dodał i dopowiedział, że ciągle dzięki tym wydarzeniom “dobro i miłość są ciągle pielęgnowane”.

Hierarcha powiedział, że “prawa świata bywają okrutne, ale tylko poza grotą, bo w niej choć chłód nie ma miejsca na zwątpienie i beznadziejność, bo tam jest Jezus”.

Posłuchaj TUTAJ:
–  Homilia biskupa Ryszarda Kasyny


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/8359-wigilia-w-pelplinskiej-katedrze

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *