Prezydent upamiętnił ofiary stanu wojennego

Na placu Piłsudskiego w Warszawie, pod krzyżem upamiętniającym pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski prezydent Andrzej Duda zapalił świecę, oddając hołd ofiarom stanu wojennego w 39. rocznicę jego wprowadzenia przez władze komunistyczne. – Wszystkim tym, którzy wtedy cierpieli, także tym, którzy bronili krzyża, składamy hołd podczas zapalenia tej świecy – powiedział prezydent.

REKLAMA


Prezydent postawił swoją świecę w środku krzyża ułożonego z zapalonych świec. W krótkim przemówieniu przypomniał, że wprowadzenie stanu wojennego zakończyło czas nadziei na wolność, zapoczątkowane pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny, dwa lata wcześniej, w czerwcu 1979 r.

Jak powiedział Andrzej Duda, ten czas Mszy świętych i spotkań z Janem Pawłem II pozwolił się Polakom wtedy policzyć. Był to “czas nadziei i wyrwania się z jakiejś czeluści”, ale został brutalnie przerwany 13 grudnia 1981 r.

– Zbrodnia stanu wojennego, poza zbrodnią w sensie dosłownym, była tym większa, że przeciwko Polakom posłano polskich żołnierzy. To było jedno z najstraszliwszych przewinień, jakich dopuściły się ówczesne komunistyczne władze – powiedział Andrzej Duda.

“To był czas tragedii, przerwania czasu pierwszej Solidarności, zdmuchnięcia snów o wolności na długi czas, na prawie dziesięć lat. To był czas, kiedy wielu ludzi straciło życie” – podkreślił prezydent.

Wspomniał też, że konsekwencje wprowadzenia stanu wojennego były dramatyczne dla wielu polskich rodzin, rozdzielonych w wyniku aresztowań i internowania członków opozycji antykomunistycznej. – To były domy, do których ojciec nigdy nie wrócił, jak u górników z kopalni “Wujek” czy pozostałych ofiar stanu wojennego – dodał.

– Wszystkim tym, którzy wtedy cierpieli i którym złamano życie, wszystkim także tym, którzy sobie to życie odebrali i w istocie są ofiarami stanu wojennego, składamy hołd i oddajemy pamięć podczas zapalenia tej świecy. Także tym, którzy wtedy i potem bronili krzyża – w polskich szkołach, w zakładach pracy i polskim życiu publicznym – przypomniał prezydent.

– To dzięki determinacji, która wtedy miała zostać przerwana, ale której nigdy nie udało się w Polakach zadeptać, potem udało nam się tę wolność rzeczywiście odzyskać w 1989 roku – powiedział Andrzej Duda.

O godz. 19.30 świecę w hołdzie ofiarom stanu wojennego zapalili w oknach także m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz prymas Polski abp Wojciech Polak.

“Ofiarom stanu wojennego… Niech prawdziwe światło wolności nigdy w nas nie gaśnie” – napisał na Twitterze prymas Polski.

13 grudnia przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który trwał do 22 lipca 1983 r. Stan nadzwyczajny, wprowadzony niezgodnie z konstytucją przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, doprowadził do internowania ponad 10 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej. Tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie. Ofiarami brutalnych represji było m.in. 9 górników z kopalni „Wujek”, którzy zginęli podczas pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 r. 6 grudnia 2002 roku Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.


Źródło: https://ekai.pl/prezydent-pod-krzyzem-papieskim-upamietnil-ofiary-stanu-wojennego/
Fot. Igor Smirnow / KPRP

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *