Wolontariusze Caritas: pomaganie daje radość

Jest ich blisko 90 tys. Różni ich wiek, miejsce zamieszkania, życiowe doświadczenie, łączy – chęć niesienia pomocy potrzebującym. Z okazji obchodzonego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, Caritas Polska dziękuje wszystkim wolontariuszom Caritas za ich codzienną pracę i zaprasza na dedykowany im koncert online.

REKLAMA


Angażują się w ogólnopolskie i lokalne akcje charytatywne (m.in. kwesty, zbiórki żywności), pomagają seniorom, prowadzą korepetycje dla dzieci potrzebujących wsparcia w nauce. Działają w Parafialnych Zespołach Caritas (jest ich ponad 3,2 tys. w całej Polsce), 38 Centrach Wolontariatu oraz w Szkolnych Kołach Caritas, których w polskich szkołach funkcjonuje ponad 2,6 tys. (tylko w ostatnich dwóch latach powołano ich blisko 400). Pasją pomagania zarażają ich lokalni liderzy, tacy jak Urszula Antosz-Rekucka, katechetka i opiekunka SKC w Mszanie Dolnej, która pod patronatem Caritas działa na rzecz potrzebujących już od 15 lat.

Odsetki od dobrej energii

– Założyłam trzy Szkolne Koła Caritas – tam, gdzie pracowałam: w wiejskiej szkole w Łostówce, LO w Mszanie Dolnej, a teraz w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej – opowiada pani Urszula. – Pomagamy chorującym uczniom, czy osobom z lokalnego środowiska, urządzając kiermasze ciast, kwesty, zbiórki, koncerty. Odwiedzaliśmy pensjonariuszy domu pomocy z programami artystycznymi, kolędą lub tak po prostu, bez okazji (teraz to niemożliwe z powodu pandemii). Wspieramy polską pallotynkę s. Dominikę Laskowską w Kongo, a także siostry karmelitanki w Burundi i Polaków na Ukrainie, w Gródku Jagiellońskim – wylicza.

– Teraz przygotowujemy kartki świąteczne dla bezdomnych, więźniów i pacjentów psychiatrycznych. Dzięki temu, że mamy fanpage na FB (https://www.facebook.com/kolocaritas/), włącza się w nasze działania wiele osób niekoniecznie związanych ze szkołą. Widzę, jak skromne, samotne osoby rozkwitają, mogąc podzielić się wytwarzanym przez siebie rękodziełem na cele charytatywne. Teraz, ze względu na nauczanie zdalne i brak możliwości przeprowadzenia kwesty czy kiermaszu w szkole, wymyśliliśmy internetowe licytacje, by pomóc w budowie przedszkola dla afrykańskich maluchów. Dobro się mnoży; nie tylko wraca, ale się rozszerza w różnych kierunkach. Przynosi wiele wartości nie tylko obdarowanym, ale i darczyńcom. A ja tak naprawdę tylko trochę to wszystko rozkręcam i mam z tego więcej radości niż pracy, którą wkładam. Czasem się śmieję, że powinnam jakieś odsetki płacić od tej dobrej energii, którą z tego mam – żartuje Urszula Antosz-Rekucka.

Z paczką przez zaspy

Za swoją niestrudzoną działalność pani Urszula została w tym roku uhonorowana wyróżnieniem podczas gali Ubi Caritas – ekumenicznej uroczystości organizowanej dla uczczenia osób i instytucji dających szczególne świadectwo miłosierdzia poprzez pomoc w codziennej służbie na rzecz ubogich i potrzebujących. Podobne wyróżnienia przyznano także kilkorgu innych wolontariuszy Caritas, m.in. Bogumile Marzec, pełniącej funkcję prezesa Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach. Pani Bogumiła prowadzi zbiórki żywności w ramach akcji „Tak. Pomagam!” i „Kromka chleba dla sąsiada”, a także kwesty na rzecz ubogich, przygotowuje paczki i przekazuje je potrzebującym. W parafii koordynuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i program „Na codzienne zakupy” – odwiedza seniorów, robi im zakupy, rozmawia z nimi poświęcając im swój czas. Włączyła się w akcję #PomocDlaSeniora”, dzięki której osobom starszym i chorym, zagrożonych koronawirusem, dostarczane były paczki żywnościowe. To właśnie docieranie z pomocą do potrzebujących, zwłaszcza zimą, pozostawiło w jej pamięci niezatarte wrażenia.

– Wspomnienia z lat, kiedy opady śniegu i zaspy były bardzo duże, a ja z przyjaciółką roznosiłyśmy paczki z żywnością do rodzin, dają mi ogromną radość. Do dziś pamiętam uśmiechnięte twarze, obdarowane osoby były trochę zmieszane, ale bardzo szczęśliwe. To były bardzo piękne chwile – uśmiecha się pani Bogumiła.

Bezdomnych… ostrzyc

Pomysłów na pomaganie jest tyle ilu wolontariuszy. Niektóre wydają się nieoczywiste. O pomocy żywnościowej, czy dobroczynnych koncertach słyszał każdy, ale żeby w służbie potrzebującym korzystać z nożyczek? Aleksandra Kos, uczestniczka projektu Caritas Polska „Czas na młodzież 2019 ”, wraz z grupą znajomych wymyśliła, zaplanowała i zrealizowała projekt społeczny „Mała zmiana czyni cuda”. Dzięki tej inicjatywie profesjonalni fryzjerzy zadbali o włosy osób bezdomnych.

– Będąc przez kilka lat wolontariuszką Caritas, miałam okazję pomagać osobom w wieku senioralnym, osobom chorym, czy dzieciom pochodzącym z rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. Tym razem bardzo chciałam zaangażować się w pomoc osobom w kryzysie bezdomności, ponieważ zauważyłam, że bardzo często ich problemy są marginalizowane, a one same dehumanizowane. Na zasadzie „powinien pójść poszukać pomocy… ale niech nie jedzie tym samym autobusem co ja” – tłumaczy pani Aleksandra. – Choć oczywistym jest, że to nie szata zdobi człowieka, możliwość zachowania odpowiedniej higieny pozwala nam poczuć się pewniej i odzyskać poczucie godności. Dlatego właśnie wraz z całym zespołem uznaliśmy ten aspekt za kluczowy i postanowiliśmy dołożyć starań, aby podczas realizacji naszego projektu zapewnić osobom w kryzysie bezdomności codzienny dostęp do usług fryzjerskich – dodaje.

Najbardziej lubię to uczucie…

Wielu młodych wolontariuszy przyciąga projekt Caritas Laudato si’, będący odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka do troski o środowisko oraz potrzebę budzenia ekologicznej wrażliwości. W jego ramach w całej Polsce powstają lokalne ekoprojekty, odpowiadające na takie wyzwania jak problemy z segregacją śmieci, brakiem wody, czy smogiem. Tematyka ekologiczna zainteresowała m.in. 12-letniego Antka Wańcickiego, należącego do Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej Sióstr Pijarek w Rzeszowie. Chłopiec zaangażował się w projekt Caritas Laudato si’. Ukończył warsztaty z projektowania krajobrazu i ochrony bioróżnorodności i wraz z kolegami, w miejsce wysypanego żwirem i utwardzonego betonem terenu przyszkolnego stworzyli ogród, który stał się enklawą zieleni przyjazną dla uczniów. W prace na rzecz wspólnej przestrzeni zaangażowali się rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz dyrektor szkoły. Wcześniej, mimo młodego wieku, Antek brał udział w zbiórkach żywności i zabawek, w szkolnych kiermaszach na rzecz potrzebujących, pomagał też podczas turnusów wakacyjnych i ferii dla dzieci potrzebujących wsparcia.

– W pracy wolontariackiej najbardziej lubię to uczucie, kiedy wiem, że komuś pomogłem. Dla mnie wolontariat to pomaganie ludziom i fajnie się z tym czuję – podsumowuje Antek.

Oratorium w podziękowaniu

Z myślą o Antku, paniach Aleksandrze, Bogumile i Urszuli oraz tysiącach innych wolontariuszy Caritas w całej Polsce, Caritas Polska organizuje okolicznościowy koncert, który 5 grudnia, w Dniu Wolontariusza będzie można obejrzeć online. „Oratorium o Stworzeniu” to osiem utworów autorstwa Barbary Derlak i Sebastiana Wielądka, powstałych na bazie fragmentów biografii świętego Franciszka. Duet na co dzień zajmujący się literaturą apokryficzną, za namową br. Szymona Janowskiego przyjrzał się źródłom franciszkańskim i odkrył tam nieprzebrane morze inspiracji. Święty Franciszek okazał się nie tylko barwną postacią, ale i duchowym nauczycielem, który może przemawiać do współczesnego człowieka w dobie dramatycznych prognoz dla naszej planety.

– Tym koncertem chcemy wszystkim wolontariuszom podziękować za ich zaangażowanie, twórczą aktywność, za ich pasję i wytrwałość. Serdecznie zapraszamy wszystkich na godz. 18.00 w sobotę – mówi br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Początek koncertu 5 grudnia (sobota) o godz. 18.00. Transmisja online pod adresami: CaritasPL oraz CaritasLaudatoSi.

Można także dołączyć do wydarzenia pod adresem lub oglądać za pośrednictwem strony internetowej.


Źródło: https://ekai.pl/wolontariusze-caritas-pomaganie-daje-radosc/
Fot. Caritas Polska

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *