40 lat Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca “Sierakowice”

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” istnieje już 40 lat. Z powodu pandemii uroczysta gala z okazji jubileuszu zespołu, planowana na lipiec tego roku, została przeniesiona na przyszły rok. Natomiast w niedzielę, 6 grudnia w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach, o godz. 15:00 odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna z oprawą kaszubską przygotowaną przez zespół.

REKLAMA


Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” rozpoczął działalność w grudniu 1980 roku. W pierwszych latach istnienia skład zespołu stanowili ludzie nie mający wiele wspólnego z działalnością kulturalną. Byli to głównie rolnicy, rzemieślnicy i pracownicy lokalnych warsztatów. Dziś członkami zespołu jest głównie młodzież szkół średnich i studenci.  Systematyczna, zawzięta praca doprowadziła do szeregu sukcesów.  Początkowo były to sukcesy o wymiarze lokalnym. W późniejszym czasie ranga sukcesów wzrosła do poziomu wojewódzkiego, regionalnego, krajowego i międzynarodowego. Świadczą o tym zdobyte nagrody i tytuły. Zespół wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach, co pozwoliło mu zwiedzić prawie całą Europę i część Azji.
Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany. Poza bogatą prezentacją folkloru kaszubskiego, grupa przedstawia folklor innych regionów Polski.
Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Rozmowa z Ireną Kulwikowską, dawnym kierownikiem zespołu
– Rozmowa z Pauliną Węsierską
– Rozmowy z dawnymi członkami zespołu “Sierakowice”

Wszystkich tych, którzy z różnych względów nie mogą uczestniczyć we Mszy św. w kościele organizatorzy zachęcają do obejrzenia transmisji online na stronie parafii:
Transmisje mszy św. z kościoła św. Jana w Sierakowicach


Plakat informacyjny:

Kliknij, aby powiększyć.


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/regionalne/8268-40-lat-kaszubskiego-zespolu-piesni-i-tanca-sierakowice

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *