Bogaty program rekolekcji adwentowych online

Ze względu na epidemię odwołano lub ograniczono wiele inicjatyw, także tych kościelnych. W związku z obostrzeniami sanitarnymi w wielu miejscach nie odbędą się adwentowe rekolekcje parafialne przed Świętami Bożego Narodzenia. Czas ten sprzyja jednak wyjątkowo bogatej działalności online.

REKLAMA


Propozycji zdalnych rekolekcji adwentowych jest w tym roku całe mnóstwo. Rekolekcje „Kobiety w adwencie”, „Nadchodzi niebo”, „Czas apokalipsy, czas nadziei”, misyjne rekolekcje dla dzieci i młodzieży – to tylko niektóre z nich.

– Te rekolekcje to ratunek na te czasy. Ratunek w przylgnięciu do Serca Jezusa i Maryi. Niczego dziś nie potrzebujemy bardziej, niż tego ratunku – zachęcają twórcy z kanału misyjne.pl, gdzie można zobaczyć Ogólnopolskie Rekolekcje „Oddanie 33”. Nauki otrzymały błogosławieństwo papieża Franciszka oraz list poparcia od abp Stanisława Gądeckiego. Organizatorem jest Fundacja Tota Tua. Projekt jednoczy różne środowiska, ruchy oraz wspólnoty katolickie.

– Rekolekcje te można streścić w czterech słowach: spełniać wszystkie uczynki przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi, aby je spełniać doskonale przez Jezusa, z Jezusem, w Jezusie i dla Jezusa Chrystusa – podkreślił metropolita poznański. Przewodniczący Episkopatu wyjaśnił, że pierwsze 12 dni rekolekcji to czas oderwania się od ducha tego świata, aby móc lepiej zrozumieć Chrystusa i przez to zbliżyć się do Niego. Kolejne 21 dni to czas poznawania tajemnic Chrystusa i Maryi. Wreszcie ostatniego dnia przypada zawierzenie się Maryi. Będzie się ono mogło dokonać prywatnie lub publicznie 1 stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki.

W rekolekcjach można uczestniczyć za pośrednictwem Internetu na stronie Oddanie33.pl, nauki będą też dostępne na antenie Radia Emaus, Radia Głos i Radia Nadzieja, oraz codziennie o godz. 21 na żywo w mediach społecznościowych. Nauki rekolekcyjne zostaną też przetłumaczone na inne języki, m.in. angielski, francuski i rosyjski.

 

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej zaprasza do udziału w rekolekcjach adwentowych on-line. Przewodzić im będzie hasło „Weźże się ogarnij”.

– Zapraszamy do wspólnego ogarnięcia się na przyjście Jezusa, po tym roku jest co ogarniać – podkreślają organizatorzy. Uczestnicy wydarzenia będą otrzymywać materiały formacyjne, które pomogą przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. – Mijający rok mógł w naszym życiu wiele zmienić, więc tym bardziej trzeba się ogarnąć – apeluje Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

W każdą niedzielę adwentu przewidziano udział we Mszy św. w swoim kościele parafialnym oraz konferencję, którą wygłoszą duchowni opiekujący się Duszpasterstwem Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Oprócz tego zaplanowano także adwentowy planner, spotkanie on-line z innymi uczestnikami rekolekcji, codziennie rozważanie słowa Bożego oraz przygotowano specjalne materiały dla katechetów i animatorów wspólnot.

Aby wziąć udział w rekolekcjach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.bit.ly/wezzesieogarnij. – Konferencje będą dostępne w YouTube i Spotify, a pozostałe materiały będziecie dostawać mailem (najlepiej do wydruku), aby ograniczyć czas spędzany przy komputerze, którego i tak jest dużo – wyjaśniono.

Rekolekcje zaprojektowane są tak, aby każdy mógł przeżywać je w swoim rytmie, dlatego nie jest wymagane do tego używania mediów społecznościowych. – Jeśli jednak chcesz być na bieżąco także na FB i instagramie, polub nasze profile: @mlodzi.diecezja – dopowiadają organizatorzy.

 

Fundacja Radość Ewangelii zaprasza na rekolekcje online “Kobiety w Adwencie”. Są one skierowane do wszystkich pań, które pragną zatrzymać się nad tajemnicą własnego powołania i przeżyć czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w wyjątkowy sposób.

– Adwent to czas, gdy szczególnie myślimy o życiu, rodzinie i bliskich, o naszej relacji z Bogiem. Przyglądając się kobietom biblijnym pragniemy odkrywać piękno, wrażliwość i powołanie, które zamyślił dla nas Stworzyciel. Chcemy też szukać odpowiedzi, jak w zabieganą codzienność wnosić to, co jest ważne i drogie naszym sercom – tłumaczą organizatorzy.

Dla uczestniczek przygotowano: 5 spotkań online, w 1 sobotę i 4 niedziele Adwentu. Obejmują one: konferencje, wspólną modlitwę, czas rozmów i dzielenia, a nawet wspólne, własnoręczne przygotowywanie ozdób świątecznych (materiały potrzebne do wykonania prac zostaną wysłane do kurierem). Nauki poprowadzi ks. Paweł Lemańczyk i ekipa Fundacji.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://radoscewangelii.pl/aktualnosci/rekolekcje-online/rekolekcje-kobiety-w-adwencie-online/

 

Fundacja zaprasza również na rekolekcje pt. „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką…”. Cytat z księgi Izajasza będzie stanowić motyw przewodni refleksji, które organizatorzy będą chcieli odnieść do obecnych czasów i warunków życia.

– Wielu z nas jest umęczonych swoim życiem bądź aktualną sytuacją, która w znacznym stopniu zajmuje naszą uwagę, bo wpływa na wiele sfer naszego funkcjonowania. Jednak czas adwentu może być dla nas okazją, by się zatrzymać, spojrzeć z innej perspektywy i zaczerpnąć sił od Jezusa, który przychodzi z nadzieją i nowym sposobem myślenia. Ufamy, że będzie to czas doświadczenia na nowo tego światła i mocy, które niesie ze sobą przyjście Jezusa – zachęcają pomysłodawcy.

Rekolekcje będą prowadzone w formie konferencji, wspólnej modlitwy oraz dla osób chętnych – grup dzielenia – w czasie rzeczywistym online. Poprowadzi je ks. Piotr Wiecki z członkami Fundacji, w terminie 11-13 grudnia (godz. 19:30-21:00 oraz dodatkowo dla chętnych grupa dzielenia – 13 grudnia godz. 15:00-16:30). Informacje dodatkowe oraz zapisy [LINK].

 

Duszpasterstwo Akademickie KUL-u zaprasza do udziału w internetowych rekolekcjach ignacjańskich w życiu codziennym – „Ku większej bliskości z Jezusem”.

Przez trzy tygodnie, od 29.11 do 20.12 chcemy zaproponować czas duchowej odnowy według metody św. Ignacego z Loyoli. W tym czasie chcemy lepiej przygotować się do przeżycia Bożego Narodzenia, pogłębiając relację z Tym, na którego zarazem czekamy i który już jest obecny w naszym życiu – zachęcają organizatorzy.

Wszystko będzie odbywać się w formule online – potrzebne treści będą przesyłane zapisanym i zakwalifikowanym na rekolekcje osobom indywidualnie. Podobnie, przez komunikatory odbywać będą się indywidualne spotkania z kierownikami duchowymi.

Rekolekcje przewidziane są zarówno dla osób, które pierwszy raz spotkają się z taką metodą, jak i dla tych, którzy odbywali już kiedyś Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego w domach rekolekcyjnych czy w życiu codziennym.

Rekolekcje zakładają: codzienną medytację z podanym fragmentem Pisma Świętego (po uprzednim odsłuchaniu propozycji odnośnie do kierunku modlitwy i tekstu Biblii), odsłuchanie dwóch konferencji tygodniowo, cotygodniową rozmowę z wyznaczoną osobą towarzyszącą (przez Skype, Zooma czy w innej formie, w której zostanie to ustalone między zainteresowanymi).

Zapisy na stronie: eccc.pl

 

Zaplanowano również drugie rekolekcje adwentowe – „Czas apokalipsy, czas nadziei”. Poprowadzi je ks. Jan Dohnalik w kościele akademickim KUL oraz online na www.kul.pl. Odbędą się w terminie od 29 listopada do 2 grudnia. W niedzielę nauki rekolekcyjnej będzie można wysłuchać na wszystkich Mszach świętych, natomiast w dni powszednie na roratach o 6:30 oraz 12:30 i 19:00.

Kolejną propozycją są karmelitańskie rekolekcje online z „Wiara w niemożliwe” z Barbarą Acarie – „mistyczką, kobietą czynu i wiary w niemożliwe”.

Teksty ćwiczeń duchowych zostały napisane przez o. Oliviera Rousseau OCD (z klasztoru w Avon pod Paryżem) wraz z zespołem braci karmelitów i opierają się na przykładnym życiu, pismach i przemyśleniach Barbe Acarie z d. Avrillot (w zakonie: Siostra Maria od Wcielenia, Madame Acarie).

Po wstępie do ćwiczeń, jaki zostanie przesłany pod koniec listopada, w każdy piątek uczestnicy otrzymają wiadomość e-mailową. Tekst na dany tydzień będzie można pobrać w formacie pdf. W wiadomości znajdą się: medytacje z niedzielną Ewangelią wokół epizodu z życia Madame Acarie i kalendarz adwentowy (słowno-obrazkowy) jako „pokarm na każdy dzień”, od poniedziałku do soboty.

Zapisy na stronie: https://karmel.us6.list-manage.com/subscribe?u=7c9d2aa0ecc1fde64fd44bc67&id=45c42db9c3

 

Misyjna droga do Betlejem” – to tytuł rekolekcji misyjnych dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach od 7 do 9 grudnia. Nauki wygłosi ks. Mariusz Zakrzewski SAC z Sekretariatu Misyjnego Prowincji Chrystusa Króla Księży Pallotynów.

Plan przedstawia się następująco: 15:00 nauka dla dzieci, 15:30 nauka dla młodzieży, 16:00 Msza św. Bezpośrednia transmisja będzie dostępna na kanale YouTube Pallotti.TV [LINK]

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.sekretariat-misyjny.pl oraz na www.pallotti.fm

 

Natomiast na kanale youtube’owym „Projekt kapucyński” można wziąć udział w rekolekcjach pt. „Nadchodzi niebo”, które zaplanowano w terminie 29 listopada – 25 grudnia. Prowadzą je Bracia Mniejsi Kapucyni w oparciu o rozważania pierwszego czytania z Liturgii Słowa z dnia.

– Adwent to czas kiedy niebo nadchodzi i naprawę będzie się rodziło w naszych sercach, kiedy będziemy zaproszeni do słuchania słowa Bożego (…) chcemy głosić wam słowo, podzielić się z wami tym, jak je słyszymy, co nas porusza i dzielić się nim, by Królestwo Boże rosło – zachęca jeden z duchownych.

 

Ekologia – wybór czy nakaz?” – to tytuł rekolekcji adwentowych, zorganizowanych przez Caritas. – Posłuchaj Słowa Bożego i przygotuj się, by dobrze przeżyć Boże Narodzenie! Takie, w którym najważniejszy będzie Jezus Chrystus. Ważniejszy niż przedświąteczne porządki, drogie prezenty i przepisy kulinarne. Przesłanie encykliki Laudato si’ skłania nas do odkrywania prawdy i uważności. Pochylimy się nad tym idąc za powszechnym ostatnio pytaniem: wybór czy nakaz? – zachęcają pomysłodawcy.

Rekolekcje poprowadzą: Szymon Janowski OFMCap, br. Cordian Szwarc OFM i gościnnie Piotr Abramczyk, GCCM. Odbędą się w dniach 7-9 grudnia 20:00 u kapucynów w Warszawie, ul. Miodowa 13. Będą również transmitowane online na stronie: www.facebook.pl/CaritasLaudatosi

 

W dniach 4-6 grudnia odbędą się franciszkańskie rekolekcje online pt „Przez ciemną dolinę”, na platformie Zoom. Wygłosi je o. Mateusz Stachowski. Do wyboru dwie godziny rekolekcji 10:30 lub 19:00.

Można się na nie zapisać, wypełniając formularz na stronie [LINK].

 

SalveNET zaprasza na internetowe rekolekcje #CałyAdwent. Każdego dnia o godzinie 11:00 na YouTube SalveNET będzie pojawiał się krótki filmik z rozważaniami przygotowanymi przez młodych i pełnych zapału księży diecezji warszawsko-praskiej. Poprowadzą je: ks. Janek Roztocki, ks. Bartłomiej Kopeć, ks. Zbyszek Sapiejewski, ks. Jasiek Staruchowicz. Nauki będą oparte na codziennych czytaniach mszalnych.

Filmiki pojawiają od 29.11 do 24.12 na kanale YouTube Salve.NET.

 

Rekolekcje adwentowe pt. „To jest ciało moje” poprowadzi wędrowny kaznodzieja o. Tomasz Nowak. Nauki będą transmitowane (zmartwychwstanie.walbrzych.pl, kanał YouTube). Trwają od 29 listopada do 2 grudnia. Dokładny harmonogram dostępny jest TUTAJ.

 

Ogromną popularnością cieszą jak zwykle rekolekcje z o. Adamem Szustakiem. Od niedzieli 29 listopada do środy 2 grudnia o godzinie 20:00 na kanale youtube’owym „Langusta na Palmie” odbywają się transmisje Eucharystii z kazaniem dominikanina. Tematem poszczególnych konferencji będzie modlitwa błagalna, przebłagalna i modlitwa uwielbienia. Te trzy rodzaje modlitwy mają pomóc w przeżyciu prawdziwego spotkania z Bogiem.

Oprócz tego o. Szustak, zamiast porannego cyklu „Wstawaków” będzie publikował krótkie materiały pt. „Roraty” przygotowujące do Świąt Bożego Narodzenia.

 

Profeto.pl przygotowało rekolekcje adwentowe zatytułowane „Droga”. 8-odcinkowy cykl oparty został o Drugi List św. Pawła do Tymoteusza. Wideo-rozważania prowadzi ks. Michał Olszewski SCJ, twórca grupy medialnej i prezes Fundacji Profeto.pl.

Odcinki rekolekcji „Droga” będą ukazywały się od 30 listopada w kolejne poniedziałki i czwartki Adwentu na portalu profeto.pl. Zainteresowani mogą zostawić swojego maila i zostaną powiadomieni o kolejnych odcinkach [LINK].

– Musimy się przebudzić i odbudować relacje, które zostały nam zabrane – przekonuje ks. Michał Olszewski i podkreśla, że dzięki łasce Bożej jesteśmy w stanie pokonać samotność. – To jest Adwent, w którym na nowo możemy odnaleźć człowieka i nawiązać relacje, które utraciliśmy. To jest Adwent, w którym na nowo możemy zacząć żyć dzięki łasce Chrystusa, który niebawem się narodzi. Wykorzystajmy tę szansę! – apeluje kapłan.

 

Specjalne propozycje adwentowych rekolekcji dla różnych grup wiekowych w formie online przygotowała diecezja bielsko-żywiecka. Jak podkreślili pomysłodawcy przedsięwzięcia pod roboczą nazwą „Adwentowy wieniec rekolekcyjny”, obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa są okazją do szukania nowych sposobów dotarcia z Dobrą Nowiną do każdego człowieka.

Co tydzień przez cały Adwent na diecezjalnym kanale YouTube oraz na stronie diecezji publikowane są już krótkie rozważania dla dzieci i młodzieży. Głoszą je młodzi kapłani: dla dzieci – księża Filip Magiera i Przemysław Gorzołka oraz ks. Grzegorz Piekiełko, dla młodzieży – ks. Kamil Kuchejda, a dla starszej młodzieży – księża Jakub Kuliński i Damian Broda. Filmy te powstały w plenerach lub we wnętrzach kościołów i domów. Wyróżniają je oryginalne, ciekawe scenariusze, często oparte na zabawnych dialogach, i nowoczesny, dynamiczny montaż. Kurialny wydział katechetyczny zachęca, by katecheci odtwarzali je podczas zdalnych lekcji religii.

 

Powstały też trzy różne serie rekolekcji adwentowych dla dorosłych. Autorem pierwszej z nich jest wikariusz generalny diecezji ks. dr Marek Studenski. Zostaną opublikowane od 4 do 6 grudnia. Drugie rekolekcje wygłosił misjonarz miłosierdzia, kierujący bielską Szkołą Ewangelizacji Cyryl i Metody ks. dr Przemysław Sawa. Będą publikowane od 11 do 13 grudnia.

Można natomiast już posłuchać podcastowej wersji rekolekcji głoszonych wspólnie przez sekretarza biskupa ordynariusza ks. Piotra Górę i rzecznika prasowego diecezji ks. Mateusza Kierczaka.

Adwent 2020 rozpoczął się w niedzielę, 29 listopada i potrwa do zmierzchu 24 grudnia. To czas przygotowania do Bożego Narodzenia oraz oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa.


Źródło: https://ekai.pl/bogaty-program-rekolekcji-adwentowych-online/
Fot. Max Beck / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *