Ks. Dawid Tyborski: Świętość jest w zasięgu ręki

“Czasem ludzie nie mają pojęcia, że żyją w domu świętego, albo pracują w miejscach dobrze znanych świętym. Kiedy jeżdżę po Polsce, zbieram materiały, szukam historii i śladów świętości, to wielu ludzi się dziwi – U nas w domu? Na naszym podwórku? Dziwią się, że świętość jest w zasięgu ręki – opowiada w rozmowie z KAI ks. Dawid Tyborski, inicjator projektu “Via Sanctorum”.

REKLAMA


Dawid Gospodarek (KAI): Dlaczego Ksiądz zaczął realizować wideo o świętych?

Ks. Dawid Tyborski: Pomysł narodził się w czasie narodowej kwarantanny. Od lat interesowałem się hagiografią i kultem świętych, ale okazja do podzielenia się pasją znalazła się w czasie poprzedzającym Wielkanoc. Wtedy to były konferencje o świętych na żywo na Facebooku. Potem pojawiły się głosy, że warto, aby to przetrwało i tak narodziło się „Via Sanctorum”.

KAI: Na czym polega ten projekt?

– Chodzi głównie o trzy rzeczy. Po pierwsze, chcemy pokazać dziedzictwo polskiej świętości, jej bogactwo, liczność i bliskość. Trudno znaleźć w Polsce miejscowość, która jakkolwiek nie byłaby związana z jakimś świętym, błogosławionym czy sługą Bożym.

Za tym idzie druga, jeszcze ważniejsza rzecz: powszechne powołanie do świętości. Każdy z nas jest wezwany do tego, aby zjednoczyć się z Panem Jezusem, żyć w bliskości z Nim. To chyba jedna z najkrótszych, najkonkretniejszych definicji świętości, a ona jest dosłownie bliska! Czasem ludzie nie mają pojęcia, że żyją w domu świętego, albo pracują w miejscach dobrze znanych świętym. Kiedy jeżdżę po Polsce, zbieram materiały, szukam historii i śladów świętości, to wielu ludzi się dziwi – U nas w domu? Na naszym podwórku? Dziwią się, że świętość jest w zasięgu ręki.

Po trzecie, pragnę, aby projekt pomagał w promocji osób, których procesy się toczą, albo będą się toczyły, pomagać w promocji świętości, która nie jest nudna i cukierkowa z kościelnych barokowych ołtarzy. Jest życiowa i inspirująca. Mam za sobą kilka procesów beatyfikacyjnych, w których są moje artykuły na temat danego sługi Bożego, które zostały dodane do akt. Sprawia mi to ogromną radość, że mogę pomagać moim przyjaciołom i rodzinie w Niebie. Przecież wierzymy w świętych obcowanie i kiedyś mamy być z nimi jedną rodziną!

KAI: Co już udało się zrealizować?

– Nagraliśmy już kilkanaście materiałów, które musimy teraz obrobić i przedstawić naszym “polubownikom”, fotografujemy miejsca związane ze świętymi, docieramy do miejsc, rzeczy, archiwów i pamiątek, które raczej nie są normalnie dostępne.

KAI: Do projektu zapraszał Ksiądz gości…

– Tak, z projektem współpracuje s. Małgorzata Borkowska OSB, która nagrywa filmy o świętych benedyktyńskich. Wziął udział również słynny rekolekcjonista ks. Dominik Chmielewski SDB czy s. Bogna Młynarz, znana z różnych konferencji nt. duchowości. Biorą w nim udział również krewni, znajomi czy sympatycy sług Bożych czy świętych. Spotkałem się na przykład z rodziną służebnicy Bożej s. Teodory Witkowskiej, rozmawiałem z panią Krystyną Zając, przyjaciółką rodziny Molla (od św. Joanny Beretty Molli). W filmach zobaczyć też będzie można wielu ludzi z zakonów czy zgromadzeń, które żyją duchowością naszych niebieskich bohaterów.

Tak fizycznie i roboczo udział w projekcie bierze, szczególnie od strony graficzno-interaktywnej, pani Martyna Kąkol, a także czasem znajomi i zaprzyjaźnieni kapłani i świeccy, którzy chcą doświadczyć odkrywania korzeni świętości. To bardzo pasjonujące zajęcie, dlatego lubię w tym projekcie mieć towarzystwo, które można zarazić pragnieniem świętości.

KAI: Jakie plany na przyszłość?

– Na pewno nie chcemy ograniczać się do granic Polski, ale wyjść dalej. To trochę jak odkrywanie własnych korzeni i własnej rodziny. Każda postać, każda historia rodzi pragnienie bycia lepszym oraz rodzi pragnienie by poznawać dalej, więcej i lepiej.

Staramy się w projekcie nie robić zbyt odległych planów, bo zdawanie się na Bożą Opatrzność jest najlepszym wyjściem, nie raz potrafiła nas zdumieć i zaskoczyć!

KAI: Coś specjalnego przygotowaliście także na Adwent…

– W ramach swojego rodzaju “rekolekcji”, na Adwent przygotowaliśmy cztery dłuższe materiały na 4 niedziele Adwentu, które mają na celu pogłębić duchowość. Konferencje wygłaszają: o. Konrad Małys OSB, s. Małgorzata Borkowska OSB, Siostry Klaryski Kapucynki i pani Krystyna Zając, która jest bliską przyjaciółką rodziny św. Joanny Beretty Molli. Wszystkie cztery materiały pokazują osoby o głębi serca, które nieustannie czuwa na spotkanie z Jezusem. Są to pustelnicy, zakonnicy i świeccy, których łączy – pomimo różnych stanów życia – gorąca i szczera miłość do Boga, która potrafiła w nich zwyciężać problemy, niesłuszne oskarżenia, trudny charakter, czy pomogła przeżywać chorobę, walkę i śmierć w bliskości z Miłością Ukrzyżowaną.

***

Ks. Dawid Tyborski – wikary parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pogódkach (diecezja pelplińska).


Źródło: https://ekai.pl/ks-dawid-tyborski-projekt-via-sanctorum-wskazuje-ze-swietosc-jest-w-zasiegu-reki/
Fot. unsplash.com / redakcja

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *