Ekologiczne rekolekcje adwentowe online

„Ekologia – wybór czy nakaz” – pod takim hasłem od 7 do 9 grudnia odbędą się ekologiczne rekolekcje adwentowe. Rekolekcje poprowadzą br. Szymon Janowski OFMCap, br. Cordian Szwarc OFM i gościnnie Piotr Abramczyk, GCCM. Wydarzenie odbędzie się u warszawskich kapucynów na Miodowej i będzie transmitowane.

REKLAMA


– Już 3 lata temu z bratem Szymonem Janowskim zaczęliśmy w kościele kapucynów na Miodowej w Warszawie rekolekcje, które mają zwrócić naszą uwagę na apel papieża Franciszka, żebyśmy troszczyli się wszyscy o wspólny dom, który zamieszkujemy. Pomimo tego, że jest tak dużo ważnych, aktualnych społecznych tematów, mimo debaty na temat sytuacji w Kościele, dalej realizujemy ten program, odpowiadamy na to zaproszenie papieża Franciszka z encykliki Laudato si, wzmocnione w najnowszej encyklice “Fratelli tutti”. Chcemy wspólnie pozastanawiać się, czy to, że mamy troszczyć się o wspólny dom, realizować tak rozumianą ekologię integralną, jest wyborem czy nakazem płynącym wprost z Pisma Świętego – mówi KAI o. Kordian Szwarc OFM Cap.

Organizatorzy rekolekcji wskazują, że czas przedświąteczny stwarza wiele okazji, by przeżyć swoje ekologiczne nawrócenie. Zapowiadają omówienie konkretnych rozwiązań: “To dobry moment, by dobrze zaplanować wigilijny jadłospis – w stylu zero waste, nie wyrzucając nic do kosza. Podczas świątecznych porządków można skorzystać z naturalnych środków czyszczących. Prezenty warto zrobić własnoręcznie i zapakować w papier, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na potrzebujących. Powinny być symbolem radości, a nie najważniejszym elementem wigilijnej wieczerzy. Adwent to piękny czas, by przemienić swoje serca, dlatego w ramach projektu Caritas Laudato si proponujemy kilka inicjatyw, z których można zaczerpnąć inspiracje do głębszego przeżywania świąt” – mówi Dominika Chylewska z projektu Caritas Laudato si.

– Ziemia to nie tylko nasz wspólny dom, ale również dom Boga, dom, który wybrał sobie Jezus Chrystus przychodząc na ten świat. W oczekiwaniu na powtórne przyjście Pana, w tym specjalnym adwentowym czasie, podejmiemy refleksję w duchu encykliki Laudato si’ o naszej odpowiedzialności za ten dom. Jako Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska z radością włączamy się w inicjatywę Caritas Laudato si’ i mamy nadzieję, że wspólna modlitwa, nauczania braci Cordiana i Szymona oraz świadectwa Animatorów Laudato si’ pozwolą nam doświadczyć głębokiego spotkania z Jezusem, a efekty tego spotkania dotkną naszych relacji ze światem w którym żyjemy – mówi KAI Piotr Abramczyk, prezes zarządu GCCM Polska – Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska.

Rekolekcje transmitowane będą w wydarzeniu na Facebooku a także na profilu Caritas Laudato si.

Przygotowano również ekologiczny kalendarz adwentowy, zawierający ekologiczne wyzwania na każdy dzień liturgicznych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Można go pobrać tu.


Źródło: https://ekai.pl/ekologiczne-rekolekcje-adwentowe-online-i-ekologiczny-kalendarz-adwentowy/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *