Na antenie TVP o akcjach pomocowych Caritas Polska

Przez cztery niedziele adwentu TVP będzie przedstawiać działania pomocowe prowadzone przez Caritas. Telewidzowie dowiedzą się, komu i jak pomaga największa organizacja charytatywna w Polsce. Będą mogli również okazać swoją solidarność potrzebującym, dla których w okresie przedświątecznym gesty wsparcia nabierają szczególnego znaczenia.

REKLAMA


Kampania Polska Pomaga obejmuje cykl programów emitowanych w kolejne niedziele adwentu na ogólnopolskich i regionalnych antenach TVP (głównie TVP Info), ukazujący różnorodność działań pomocowych Caritas i zachęcający do niesienia pomocy potrzebującym. Najbliższa niedziela, 29 listopada, będzie poświęcona programom realizowanym przez Caritas Polska na Bliskim Wschodzie.

Podczas wejść na antenę podopieczni i eksperci organizacji przybliżą polskim widzom dramatyczną sytuację rodzin próbujących ułożyć sobie życie zrujnowane w wyniku trwającej już dziesiąty rok wojny domowej w Syrii, czy tegorocznego wybuchu chemikaliów w libańskim Bejrucie. O pomocy, niesionej potrzebującym dzięki darczyńcom z Polski, opowiedzą m.in. Jarosław Bittel (zastępca dyrektora Caritas Polska) i Sylwia Hazboun, koordynatorka programu Rodzina Rodzinie. Program ten, największy z polskich projektów humanitarnych realizowanych za granicą, umożliwił już objęcie 10 tys. rodzin pomocą o wartości ponad 57 mln zł.

Duże projekty i pojedyncze świadectwa

Pomoc Caritas dla najmłodszych będzie tematem programów nadawanych w ramach kampanii Polska Pomaga 6 grudnia. Zaprezentowane zostaną inicjatywy wspomagające edukację (w tym naukę zdalną w czasie pandemii), umożliwiające wypoczynek dzieciom z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wspierające młodych niepełnosprawnych. Ten obszar działalności Caritas przybliży ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Polska. Ponadto w programie m.in. wywiad Rafała Patyry z Konradem Dąbrowskim, najmłodszym Polakiem w historii samochodowych rajdów długodystansowych, ambasadorem stypendialnego programu Caritas „Skrzydła”.

W trzecią niedzielę adwentu, 13 grudnia, widzowie będą mogli poznać losy podopiecznych serwisu UratujeCie.pl, dzięki któremu z pomocy darczyńców mogą korzystać osoby będące w trudnej sytuacji życiowej, chore, ubogie, ciężko doświadczone na skutek zdarzeń losowych. Dla małej Lenki, chorującej na SMA, czy dla czekającej na rekonstrukcję twarzy Grażyny, liczy się każdy gest wsparcia, który przybliża potrzebne im leczenie. Historie podopiecznych serwisu UratujeCie.pl to poruszające świadectwa cierpienia, ale i budujące przykłady solidarności, pozwalającej na pokonywanie życiowych przeszkód. Jednym z gospodarzy tej odsłony kampanii będzie br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Gdy otwierają się serca

Finał tegorocznej edycji akcji Polska Pomaga będzie związany z tematyką senioralną. Programy adresowane do najstarszych potrzebujących zaprezentują 20 grudnia specjaliści pracujący na co dzień z seniorami. Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, przypomni także historię Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, najstarszej akcji Caritas, której symbol – wigilijna świeca – od lat gości w polskich domach.

– Współpraca z TVP pozwala nam zaprezentować bogactwo inicjatyw pomocowych Caritas, przede wszystkim jednak dzięki niej Polacy dowiadują się, jak mogą wesprzeć potrzebujących. Nawet w trudnych czasach potrafimy dostrzec potrzeby innych, dzielić się tym, co mamy. A w czasie adwentu, poprzedzającym Boże Narodzenie, jeszcze większa jest chęć pomocy tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji. Chcemy ich wtedy wesprzeć także po to, aby mogli pełniej przeżywać radość z nadchodzących świąt, aby choć na chwilę zapomnieli o towarzyszących im troskach – podkreśla ks. Marcin Iżycki. – Dlatego, dziękując TVP za tę wspólną inicjatywę, serdecznie zachęcam wszystkich do włączenia się w kampanię Polska Pomaga i wsparcia naszych podopiecznych. Informacje o tym, jak to zrobić, będą przekazywane w poszczególnych wejściach antenowych. Polska Pomaga to program, którego scenariusz pisze życie, a jego pozytywnym bohaterem może zostać każdy z nas – dodaje dyrektor Caritas Polska.

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. W tym roku obchodzimy 30-lecie działalności Caritas w Polsce. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.


Źródło: https://ekai.pl/na-antenie-tvp-o-akcjach-pomocowych-caritas-polska/
Fot. Materiały prasowe

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *