Lednica 2000 organizuje debatę online młodych o Kościele

Czego młodzi ludzie oczekują dziś od Kościoła? Co jest w ich sercach i głowach? Czy aborcja jest czynem zakazanym czy też prawem każdej kobiety? Czy jako Polacy jesteśmy narodem tolerancyjnym? – o tylko niektóre z pytań, jakie padną podczas internetowej debaty “Pola Dialogu”, którą zorganizuje online wspólnota Lednica 2000 znana z ogólnopolskich spotkań ewangelizacyjnych. Spotkanie jest dedykowane młodzieży w wieku 14-26 lat i odbędzie się 22 listopada na Facebooku.

REKLAMA


Inicjatywa nosi nazwę “Pola Dialogu – internetowa debata młodych o trudnych sprawach” i zostanie przeprowadzona w niedzielę 22 listopada w godz. 14.00-17.00.

Pierwsza godzina upłynie na debacie głównej na żywo moderowanej przez mediatora z Domu św. Jana Pawła II na Polach Lednickich. Odbędzie się na platformie Teams.

W kolejnej godzinie uczestnicy debaty zostaną zaproszeni do wirtualnych pokoi, gdzie w małych grupach prowadzonych przez moderatorów “każdy znajdzie przestrzeń do powiedzenia, co myśli i czuje oraz do usłyszenia innych”.

Organizatorzy, wspólnoty Lednica 2000 i Siedem Aniołów, chcą dać przestrzeń, czyli tytułowe pole do dialogu o trudnych sprawach. – Chcemy pozwolić, by młodzi mówili o sobie własnym językiem, bez oceniania i pouczania – wyjaśniają organizatorzy.

Ich zdaniem, ostatni czas stawia przed młodymi ludźmi wiele pytań. “Czy młodzi mają dziś do odegrania swoją role w Kościele? Co jest w sercach i głowach młodych, o czym nie zawsze chcą słyszeć “dorośli”? Czego oczekują dziś młodzi od Kościoła? Czy aborcja jest czynem zakazanym czy prawem każdej kobiety? Czy jako Polacy jesteśmy narodem tolerancyjnym?” – to niektóre ze stawianych pytań.

Na zakończenie wydarzenia, ok. godz. 16.00, ponownie wszyscy połączą się na wspólną modlitwę.

Szczegóły wydarzenia znaleźć można TUTAJ.

Aby wziąć udział w debacie, należy do 19 listopada wypełnić FORMULARZ.

Na adres email podany w formularzu zostanie przysłany link do spotkania.

Wspólnota Lednica 2000 gromadzi uczestników corocznie organizowanego największego spotkania katolickiej młodzieży z Polski. Pomysłodawcą i pierwszym duszpasterzem Lednicy był o. Jan Góra OP (1948-2015). Miejscem spotkania organizowanego od 1997 r. są Pola Lednickie nad jeziorem Lednica, między Gnieznem a Poznaniem.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniach lednickich co roku potwierdza osobisty wybór Chrystusa, odnawia przyrzeczenia chrzcielne, uczestniczy w katechezach i Mszach świętych celebrowanych przez biskupów i duszpasterzy oraz modli się śpiewem i tańcem.

Siedem Aniołów to modlitewna grupa złożona z młodych ludzi – “otwarta na każdego, kto pragnie w sposób nieszablonowy i zupełnie szalony modlić się i chwalić Pana”. Jest to – jak sami o sobie piszą – spotkanie ludzi dobrej woli, którzy wyruszają w świat z przesłaniem papieża Franciszka”. Cztery filary ich działania to modlitwa, adoracja, sztuka i spotkanie.

Grupa liczy około 200 osób. U jej początków były przygotowania do wizyty papieża Franciszka w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. “Pociągnięci jego słowem, chcieliśmy ‘zrobić raban’ jednocześnie szerząc ideę ekologicznego wykorzystywania środowiska w praktyce” – piszą o sobie.

“Nasza wspólnota artystyczna ma charakter ewangelizacyjny – pragniemy przeżywać rekolekcje jednocześnie tworząc miejsce dla indywidualnych spotkań, rozmów i warsztatów. Chcemy się wspólnie modlić, celebrować Eucharystię, rozmawiać, a także otwierać na osoby, które sytuują się gdzieś na marginesie Kościoła” – dodają.


Źródło: https://ekai.pl/pola-dialogu-lednica-2000-organizuje-debate-online-mlodych-o-kosciele/
Fot. Materiały prasowe

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *