Jasna Góra pozostaje otwarta dla pielgrzymów

Wobec koniecznych dalszych ograniczeń dotyczących też kościołów, od soboty także na Jasnej Górze wprowadzone zostają kolejne restrykcje co do liczby osób, ale Sanktuarium nadal pozostaje otwarte a paulini wciąż pełnią posługę duszpasterską. W kaplicy Matki Bożej będzie mogło znajdować się maksymalnie 25 osób, w bazylice 78, a w kaplicy sakramentu pokuty 15 – poinformował kustosz Jasnej Góry.

REKLAMA


O. Waldemar Pastusiak zaznaczył, że paulini wciąż posługują w konfesjonałach, które znajdują się w Kaplicy Pokutnej. – Oczywiście, jeśli jest więcej osób chętnych do spowiedzi, muszą poczekać na zewnątrz – dodał.

Paulini zapewniają, że na Jasnej Górze dokładane są wszelkie starania, by modlitwa i pobyt w Sanktuarium przebiegały bezpiecznie. – Przestrzenie dostępne dla pielgrzymów są dezynfekowane, zamknięte są jasnogórskie muzea, przestrzegany jest limit osób w świątyni, pielgrzymi i paulini zobowiązani są do zasłaniania nosa i ust – podkreślił kustosz.

Drzwi przejściowe między kaplicą a bazyliką są zamknięte, a porządku i przestrzegania zasad pilnuje straż jasnogórska.

Paulini proszą wiernych o zachowanie minimum dwóch metrów odstępu między sobą i przypominają o konieczności zakrywania ust i nosa. Przy wejściu do kaplicy Matki Bożej i bazyliki wystawione są dozowniki z środkami do dezynfekcji rąk, także bezdotykowe.

Aby umożliwić większej liczbie pielgrzymów udział we Mszach świętych, część liturgii odprawianych w kaplicy Matki Bożej jest transmitowana do bazyliki.

Cały dzień trwa transmisja liturgii z kaplicy Matki Bożej na jasnogórskim YouTube (wejście m.in. ze stron jasnagora.com, jasnagora.pl i www.niedziela.pl), na platformie VOD TVP.

Transmisje Mszy Św. z Jasnej Góry: od poniedziałku do soboty – godz. 7.00 kaplica Matki Bożej w 1. programie Telewizji Polskiej; godz. 13.30 kaplica Matki Bożej w Telewizji Trwam; w niedzielę i święta – godz. 9.30 kaplica Matki Bożej Telewizja Trwam i godz.11.00 w programie 1 Telewizji Polskiej.

Paulini proszą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zapraszają także do duchowej łączności z Jasną Górą.

O. Pastusiak poinformował również, że obecnie wśród zakonników nie ma nowych zachorowań. – W tej chwili nie ma nikogo ani na kwarantannie, ani w izolacji. Ostatni ojciec powrócił z izolacji. Udało nam się zwycięsko przejść przez doświadczenie tego zakażenia – powiedział. Dodał, że „decyzje przełożonych – o. przeora, o. generała- były bardzo stanowcze i odpowiedzialne, przy pełnej współpracy z Sanepidem”.

Zgodnie z decyzją rządu w związku z pogorszeniem się sytuacji epidemicznej w kraju, od 9 do 29 listopada w kościołach będzie obowiązywał nowy limit osób: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.


Źródło: https://ekai.pl/jasna-gora-respektuje-kolejne-ograniczenia-i-pozostaje-otwarta-dla-pielgrzymow/
Fot. Mazur / episkopat.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *