„Kościół w dobie koronawirusa. Aspekt teologiczno-praktyczny”

„Kościół w dobie koronawirusa. Aspekt teologiczno-praktyczny” – to zapowiadana na 28-29 października druga odsłona międzynarodowej konferencji naukowej online poświęconej wpływowi trwającej pandemii na różne płaszczyzny funkcjonowania Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie. Poruszone zostaną m.in. kwestie duszpasterskiego przetrwania w tym czasie, spowiedzi „na odległość”, katechezy online czy działania katolickich mediów.

REKLAMA


Organizatorem jest Instytut Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Patronem medialnym jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Zapowiadana konferencja będzie drugą próbą zmierzenia się – zarówno od strony pastoralnej, jak i doktrynalnej – z problemami dotykającymi Kościół ogarnięty epidemią.

– W czerwcu br. odbyła się pierwsza część tego projektu, która zgromadziła dwudziestu pięciu prelegentów z sześciu krajów i miała charakter teologiczno-systematyczny. W drugiej części zostaną podjęte głównie zagadnienia praktyczne – informuje ks. dr Krzysztof Jaworski, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

Wśród kilkunastu wystąpień pierwszego dnia warto m.in. wymienić wykład pt. “Mimo zamkniętych drzwi”, w którym dr Katarzyna Wasiutyńska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) przedstawi kwestię duchowości komunii w warunkach izolacji społecznej na przykładzie Ruchu Focolari.

Zagadnienie “spowiedzi na odległość” omówi o. dr Paweł Sambor OFM (Papieski Uniwersytet Antonianum w Rzymie) a mgr Małgorzata Kuczera z UKSW zaprezentuje wpływ wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego na przebieg ceremonii pogrzebowych na podstawie analizy przepisów prawa europejskiego i krajowego.

O tym, jak Kościół katolicki w Niemczech funkcjonował w ostatnich miesiącach pandemii COVID-19, opowie z kolei ks. mgr Andrzej Glombica (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu).

Ważny też będzie blok wystąpień dotyczący roli środków społecznego przekazu w życiu Kościoła w czasie epidemii. Będzie o tym mówiła m.in. Kinga Roszkowska z Uniwersytetu w Białymstoku. Prelekcję “Wykorzystanie mediów społecznościowych w celach duszpasterskich w dobie koronawirusa” przedstawi mgr lic. Artur Górski z UKSW, a o wywołanym obecną sytuacją tworzeniu się wspólnoty Kościoła w mediach społecznościowych będzie mówić Julia Synowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W drugim dniu strategie przetrwania, czyli trzy modele duszpasterskie czasu epidemii, przedstawi ks. dr hab. Andrzej Draguła (Uniwersytet Szczeciński).

Interesująco zapowiada się też wykład pt. “Komunikowanie religijne na przykładzie oficjalnych wypowiedzi biskupów katolickich w Polsce w dobie pandemii koronawirusa” autorstwa ks. dr Rafała Jakuba Pastwy (KUL) oraz omówienie roli rzecznika instytucji kościelnej w czasie epidemii, której dokona ks. dr. Rafał Kowalski (Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu).

W końcowej sesji będzie można wysłuchać m.in. prelekcji na temat etycznych zasad międzynarodowej rywalizacji o wytworzenie szczepionki przeciw koronawirusowi czy na temat sytuacji światowych Kościołów prawosławnych w dobie pandemii.

O tym, jak wygląda katecheza szkolna w czasie pandemii będzie mówić ks. dr Radosław Mazur (Uniwersytet Szczeciński), zaś znaczenie katechezy online dla budowania wspólnoty i więzi w Kościele przedstawi mgr Marta Sienkiewicz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Z uwagi na obowiązujące obostrzenia sanitarne, wszystkie obrady odbędą się zdalnie, za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams. Każdy z uczestników otrzyma link, dzięki któremu z dowolnego miejsca w świecie będzie mógł połączyć się z innymi. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Wszelkie informacje na temat zbliżającej się konferencji, w tym zapisy i pełny program – TUTAJ.


Źródło: https://ekai.pl/duszpasterstwo-i-spowiedz-na-odleglosc-wkrotce-ii-konferencja-kosciol-w-dobie-koronawirusa/
Fot. LUKASZ CAPAR POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *