25 lipca – XV Dzień Bezpiecznego Kierowcy

We wspomnienie św. Krzysztofa, 25 lipca, Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura oraz Krzysztof Hołowczyc i Fundacja Kierowca Bezpieczny apelują o ostrożną i rozważną jazdę na co dzień. Tego dnia już po raz 15. będzie obchodzony Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

REKLAMA


„Apelujemy do wszystkich kierowców i prosimy o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu – o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym! Wówczas też będziemy mogli liczyć na opiekę patrona kierowców św. Krzysztofa, dzięki której to opiece każda podróż okaże się bezpieczna i bezpiecznie wrócimy do domu. Kierujmy się miłością na drogach!” – podkreślają w specjalnym apelu na dzień św. Krzysztofa Krajowy Duszpasterz Kierowców i Fundacja Kierowca Bezpieczny.

Główne obchody Dnia Bezpiecznego Kierowcy odbędą się w sobotę, 25 lipca, w parafii pw. Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej. O godz. 7:00 będzie celebrowana tam Msza Święta za Kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego, której przewodniczył będzie Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura. Na zakończenie Eucharystii udzieli on błogosławieństwa kierowcom oraz zawierzy ich opiece Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo św. Krzysztofa. Następnie zostanie odczytany apel o bezpieczne poruszanie się po drogach oraz Dekalog Kierowcy. Na zakończenie uroczystości zostaną poświęcone pojazdy.

Tego samego dnia, w Mielcu, w godzinach od 10.00 do 12.00 będzie miała miejsce akcja „Dzień bez mandatu”. Wezmą w niej udział, oprócz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Mielcu, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. W programie zaplanowano m.in. pokaz na stanowiskach profilaktycznych z symulatorem dachowania i symulatorem zderzeń oraz pokazy ratownictwa drogowego.

Inicjatywa Dnia Bezpiecznego Kierowcy została podjęta w 2006 roku przez Krajowego Duszpasterza Kierowców, który współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”. W tym dniu wspólnie z policjantami przypominają oni kierowcom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi.

Od 19 lipca trwa również Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, w którym oprócz promowania bezpieczeństwa na drogach, współpracująca z Krajowym Duszpasterzem Kierowców organizacja MIVA Polska zachęca w sposób szczególny do włączenia się w akcję: 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Inicjatywa ta ma pomóc w zebraniu środków, które będą przeznaczone na zakup pojazdów służących misjom.

 duszp. kierowców/ BP KEP

Zobacz też:
Tydzień św. Krzysztofa i akcja św. Krzysztof
www.duszpasterstwokierowcow.pl


Źródło: https://episkopat.pl/25-lipca-dzien-bezpiecznego-kierowcy/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *