Prezydent Turcji: Hagia Sophia wyzwolona z okowów niewoli

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan odrzucił krytykę decyzji o przywróceniu funkcji meczetu Hagia Sophii w Stambule. “Ten obiekt sakralny zostaje uwolniony z okowów niewoli”, oświadczył w rozmowie z dziennikarzami 19 lipca w Stambule. Jego zdaniem “przekształcenie obiektu z powrotem w meczet po 86 latach jego funkcjonowania jako muzeum, jest najbardziej naturalnym prawem naszego narodu”.

REKLAMA


“Ten krok jest ważny nie tylko dla Turcji, ale dla całego świata islamskiego. Nie ma takiej możliwości, żeby ktokolwiek i w jakikolwiek sposób ingerował w sprawę naszej suwerenności”, stwierdził kategorycznie prezydent Turcji. Otwarcie meczetu Hagia Sophia jest zaplanowane na 24 lipca, oczekuje się, że w piątkowej modlitwie weźmie udział 1,000- 1,500 osób, będą też miejsca dla kobiet.

Hagia Sophia przez niemal tysiąc lat (537-1453) była jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa i siedzibą patriarchów prawosławnych. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków osmańskich w 1453 r. służyła przez kolejnych 500 lat jako najważniejszy meczet Cesarstwa Osmańskiego, a od 1934 r., decyzją twórcy Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka, pełniła funkcję muzeum. Tę decyzję anulował 10 lipca br. turecki sąd. Tego samego dnia dekret o przekształceniu symbolu Stambułu w meczet zatwierdził prezydent Erdoğan. Decyzja natychmiast spotkała się z falą protestów na całym świecie.


Źródło: https://ekai.pl/prezydent-turcji-hagia-sophia-wyzwolona-z-okowow-niewoli/
Fot. AP POOL/Associated Press/East News

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *