Benedyktynki z Żarnowca proszą o wsparcie

Rozpoczął się I etap prac budowy Zacisza św. Benedykta w opactwie benedyktynek w Żarnowcu. Mniszki proszą o wsparcie, by mogły stworzyć odpowiednie miejsce dla przybywających na rekolekcje i dni skupienia.

REKLAMA


Na początku przebudowany zostanie tzw. Dom Matki Edyty, która była pierwszą powojenną ksieni żarnowiecką – jej właśnie życie benedyktyńskie na Pomorzu zawdzięcza swoje wskrzeszenie. „Dom ten nie został wykończony, a przez to nigdy nie oddany do użytku. Teraz, z Bożą pomocą i wsparciem Dobroczyńców, ufamy, iż zacznie on służyć jako baza noclegowa dla naszych Gości i Rekolektantów” – wyrażają nadzieję mniszki.

Prace rozpocznie remont dachu – konieczne jest zdemontowanie szkodliwego eternitu i położenie nowej dachówki. Jak podkreślają siostry, od pewnego czasu zainteresowanie klasztorem ze strony ludzi świeckich, którzy poprzez czas spędzony w opactwie oraz wspólną modlitwę odzyskują równowagę psychiczno-duchową, jest coraz większe.

„Widzimy, jak równowaga ta nierzadko ulega zachwianiu na skutek trudów ich codziennego życia: pracoholizm, zabieganie, hałas, poczucie wewnętrznej pustki. Okazuje się, że w tym miejscu odnajdują dla siebie pomoc” – zauważają na stronie www.benedyktynki-zarnowiec.pl.

Benedyktyńskie opactwo w Żarnowcu jest położone niedaleko Morza Bałtyckiego, w pobliżu kaszubskich lasów i pól rolnych. Benedyktynki prowadzą niewielkie gospodarstwo rolne, dzięki któremu własnymi rękami pozyskują zdrową żywność.

„Wszystko to składa się na realizację Reguły św. Benedykta, która uczy nas, by poprzez modlitwę i pracę – ora et labora – we wszystkim uwielbiać Boga. Dostrzegamy, jak uczą się tego odwiedzający nas Goście” – wskazują.

Projekt stworzenia Zacisza św. Benedykta powstał z uwagi na ograniczone możliwości przyjmowania osób chętnych na pobyt w żarnowieckim opactwie z racji niewystarczającej liczby miejsc noclegowych. „Niestety koszt tej inwestycji przerasta nasze możliwości. Ufamy, że dzięki pomocy i życzliwości z Państwa strony Zacisze św. Benedykta powstanie i będzie służyć pomocą wielu ludziom – proszą o wsparcie mniszki.

Darowiznę na projekt można przekazać wysyłając przelew na poniższy nr konta 26 8349 0002 0010 9921 2000 0010 (PL) i SWIFT: GBWCPLPP 47 8349 0002 0010 9921 2000 0020 (EUR). Konieczny jest dopisek „Zacisze św. Benedykta”. Datki można przelać również online poprzez stronę www.benedyktynki-zarnowiec.pl.

Opactwo w Żarnowcu było pierwotnie cysterskie, ale pod koniec XVI w. klasztor cysterek został skasowany, a ich budynki i dobra zostały przejęte przez benedyktynki. W XIX w. władze pruskie dokonały kasaty klasztoru. Po zakończeniu II wojny światowej w opactwie zamieszkało 12 mniszek z Wilna, które odnowiły życie zakonne w żarnowieckim klasztorze.


Źródło: https://ekai.pl/benedyktynki-z-zarnowca-prosza-o-wsparcie-budowy-zacisza-sw-benedykta/
Fot. benedyktynki.eu

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *