12 sierpnia Międzynarodowy Dzień Młodzieży Ekumenicznej

Międzynarodowy Dzień Młodzieży Ekumenicznej 12 sierpnia przygotowuje Światowa Rada Kościołów (ŚRK). Na wydarzenie, które będzie przebiegać pod hasłem “Młodzi a zdrowie umysłowe”, złożą się spotkania z ekspertami z tej dziedziny, koncerty, nabożeństwa i rozważanie Pisma Świętego. Przewidziano także rozprowadzanie tzw. “skrzynki z narzędziami”, mającej za zadanie pomagać Kościołom członkowskim w okazywaniu zaufania i we wspieraniu młodych, aby mogli poprawić swe zdrowie umysłowe.

REKLAMA


Joy Eva Bohol, odpowiedzialna za program ŚRKna rzecz angażowania młodych, twierdzi, że obecnie na świecie jedna osoba na pięć w młodym wieku cierpi na zaburzenia umysłowe ani nie leczone, ani nawet nie zdiagnozowane, co więcej problemy te coraz częściej występują u nastolatków i dorastającej młodzieży. Zdaniem działaczki ekumenicznej Kościoły mogą pomóc tej grupie osób, toteż ŚRK przygotowała “zestaw narzędzi”, aby jak najlepiej przeprowadzić w parafiach i rodzinach Międzynarodowy Dzień Młodzieży Ekumenicznej. Są to stosowne informacje, propozycje programowe, elementy liturgiczne, przystosowane do różnych krajów i konkretnych warunków.

Organizatorzy Dnia proponują podjęcie podczas niego tematów, które najbardziej niepokoją młodych, a więc m.in. uprzemysłowienie, życie współczesne, Covid-19, problemy klimatyczne, oczekiwania związane z kulturą i migracją. “Młodzi ludzie mogą być liderami w ruchu ekumenicznym na rzecz wspierania dobrego zdrowia umysłowego i podejmowania tego zagadnienia bez stygmatyzacji ludzi” – oświadczyła Bohol. Dodała, że Rada próbuje zgromadzić bardzo zróżnicowany zespół uczestników Dnia “i zbliżyć się do nich na gruncie solidarności duchowej i dokładnych informacji”.

ŚRK zaprasza jednocześnie do udziału i do rozszerzenia treści wydarzenia, zwłaszcza przez nadsyłanie orędzi wideo, zdjęć, pieśni i tańców, aby włączyć je do programu Dnia 12 sierpnia. Można to uczynić do 30 czerwca a zainteresowani mogą się kontaktować z organizatorami pod adresem youth@wcc-coe.org.


Źródło: https://ekai.pl/swiatowa-rada-kosciolow-przygotowuje-miedzynarodowy-dzien-mlodziezy/
Fot. parroquiamadridejos / Cathopic

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *