Pamięci pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

Mszą Świętą w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach z udziałem władz państwowych i dwóch byłych więźniarek oraz złożeniem wieńców na terenie byłego obozu Auschwitz I upamiętniono 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz, który miał miejsce 14 czerwca 1940 roku. 

REKLAMA


We Mszy św. w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych oraz byłe dwie więźniarki byłego obozu KL Auschwitz.

Celebrans podkreślił w homilii, że pytanie o Boga w tym miejscu pojawiało się wielokrotnie wówczas i pojawia się również dziś. „Niestety dzięki wolności człowiek może nie tylko drugiemu człowiekowi, ale samemu Bogu powiedzieć nie. A Bóg, skoro stworzył nas wolnymi, to szanuje tę naszą wolność, niezależnie od tego w jaki sposób my ją wykorzystujemy, zdając z niej swój egzamin lub oblewając go z kretesem”.

Po Eucharystii odbyło się upamiętnienie rocznicy na terenie byłego obozu Auschwitz I. Delegacje złożyły wieńce i znicze pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.

14 czerwca 1940 roku grupa 728 Polaków została przez Niemców deportowana z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz. Wśród więźniów byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści, studenci oraz grupa polskich Żydów. Wojnę przeżyło 325 osób z tego transportu, zginęło 292, a los 111 osób jest nieznany.

W byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, działającym w latach 1940-1945, zginęło ponad 1,1 milion Żydów z całej Europy, 140–150 tys. Polaków, ok. 23 tys. Romów oraz kilkanaście tysięcy ofiar innych narodowości.

14 czerwca został ogłoszony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/upamietniono-80-rocznice-pierwszego-transportu-polakow-do-kl-auschwitz/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *